Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στα ημιτελικά Διαγόρας και Απόλλωνας Καλυθιών

Θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου «έκλεισαν» Διαγόρας και Απόλλωνας Καλυθιών, μετά από της εκτός έδρας νίκης που σημείωσαν σε βάρος του ΓΑΣ Ιάλυσος με 1-0 και του Διγενή με 3-0, αντίστοιχα.
«Γηραιός» και Καλυθενοί βρίσκονται πλέον ένα βήμα μακριά από το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.
ΓΑΣ Ιάλυσος- Διαγόρας: 0-1
Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τον αγωνιστικό χώρο να μην επιτρέπει στους ποδοσφαιριστές να παίξουν το ποδόσφαιρο που μπορούν, ο Διαγόρας ήταν ο μεγάλο νικητής του προημιτελικού με τον ΓΑΣ Ιάλυσος στο «Οικονομίδειο» επικρατώντας με σκορ 1-0 στην διάρκεια της παράτασης.
Ο «γηραιός» ήταν πιο επικίνδυνος, σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες στο 8ο λεπτό με τον Γεωργίου και στο 38ο λεπτό με τον Πινιώτη. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Στην παράταση έγιναν τα πάντα, αρχικά ο ΓΑΣ Ιάλυσος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 97ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κώστας Τσούπρος και ένα λεπτό αργότερα σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την πρόκριση.
Στο 98ο λεπτό ο Μπουρλάκης έκανε το γύρισμα, με τον Ντουαλά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με κοντινό πλασέ να την στέλνει στα δίχτυα του Ανδρούτσου για το 1-0.
Ο Διαγόρας έχασε ευκαιρία και πάλι με τον Ντουαλά στο 118ο να διπλασιάσει τα τέρματα του, χωρίς όμως να τα καταφέρει με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Χειμωνέττος, Παναγιωτόπουλος, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος, Ρεκλείτης (107ο Περογαβράκης), Παπαδόπουλος (80ο Δωματάς), Μπάρδης (46ο Δελαπόρτας), Στεφανίδης, Πετράκος (79ο Ομπίνα), Βελλίνης.
Διαγόρας: Τσάμης, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Πινιώτης (113ο Μπαξεβάνος), Καρπαθάκης, Μεντί ( 55ο Χατζησάββας), Γλυνός (96ο Ντουαλά), Δήμας, Γεωργίου (82ο Μπουρλάκης).
Διγενής- Απόλλωνας Καλυθιών: 0-3

Οι Καλυθενοί επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που τους είχε αποδοθεί πριν την έναρξη της αναμέτρησης και εξασφάλισαν τα εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, επικρατώντας με σκορ 3-0 του Διγενή στο γήπεδο Κοσκινού.
Η ομάδα του Κώστα Καμπούρη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκέντι Πέπα να κάνει το 1-0 (43ο λεπτό).
Ο Απόλλωνας κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση στο 75ο λεπτό όταν έκανε το 2-0 με δράστη τον Στέργο Χατζηκοσμά, με τον Μάριο Μπαϊρακτάρη να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 83ο λεπτό.
Διγενής: Μολόχας, Ζαχαριάς ( 76ο Τάλος), Κατσαμάκης, Πατσιαούρας, Κώτης, Μαΐλης, Χατζηνικόλας, Σιαμαντούρας, Εξουζίδης ( 56ο Λυριστής), Διακάκης, Μανωλάγκας ( 83ο Τσουκάλης).
Απόλλωνας Καλυθιών: Κουφάλης, Πέπα, Κίτσος (81ο Παγκράτης), Φωτεινής, Θεοδοσίου ( 83ο Μουχαρέμι), Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Χατζηκομάς, Καντιμοίρης ( 60ο Φυλακούρης), Ιντρίζι ( 46ο Διακουράκης), Μπαϊρακτάρης.