Στο …κόλπο ΑΕΡΑ και Διαγόρας

Παίζοντας καλύτερα στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Ρόδος κέρδισε με 2 – 0 τον Απόλλωνα Καλυθιών στο Δημοτικό Στάδιο και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έγιναν πιο επιθετικοί αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να πετύχουν έστω ένα γκολ για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι.
Η Ρόδος άνοιξε το σκορ στο 37’ με άψογο πλασέ του Αμανατίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή (1 – 0). Το τελικό 2 – 0 διαμόρφωσε ο Ευγενικός με κεφαλιά στο 55’ μετά από σέντρα του Αμανατίδη.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μίαρης.
ΡΟΔΟΣ: Ράντζα, Βιτσέντζος, Καμπούρης, Παπαδόπουλος, Καντιμοίρης, Βασιλαράκης (65’ Παπαστεφάνου), Γκάιδας, Αμανατίδης, Γεωργάς (75’ Μαλλιάκας), Κουρέτας (89’ Αθανασίου), Ευγενικός
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καμπούρης, Κίτσος, Μιχαλάς (46’ Κιόττου), Σαββούλης, Φυλακούρης, Σκόρπος, Σιέχ, Σταυρής (46’ Δημητράς), Παπανικολάου, Μαυρομούστακος, Κυρίτσης
Σπουδαίο «διπλό» της ΑΕΡΑ
«Ζωντανή» στην «μάχη» του τίτλου έμεινε η ΑΕΡΑ η οποία πέρασε νικηφόρα μέσα από τον Αρχάγγελο επικρατώντας του τοπικού Άρη με 1 – 0. Ήταν μια σημαντική νίκη που της έδωσε την ευκαιρία να περάσει μόνη της στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ενώ δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Οι «κόκκινοι» έκαναν σωστή διαχείριση και έφθασαν στη νίκη. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Τσετιροκλής με σουτ μέσα από την περιοχή στο 33’.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΡΗΣ: Χρυσανθής, Ζαρκαδούλας, Κωστάκης, Σταμούλης, Κοτσίκος (85’ λ.τ. Γερωργάς), Κοντόγιαννος, Κολιάδης (65’ Φαρμακαλής), Ντίθρος (46’ Λαμπριανός), Παπαοικονόμου, Μπαίρακτάρης, Μάλλιος
ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Γιαννακάκης, Δανάς, Φωτεινής, Κατσιδώνης, Γαργάλης, Κανάτας, Πλύγκος (89’ Τσαγγάρης), Λυριστής Μιχάλης (80’ Αμπαζάϊ), Τσετιροκλής, Τριχιάς
Ανακοίνωση της ΑΕΡΑ
Με ανακοίνωση που εξέδωσε αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού, η διοίκηση της ΑΕΡΑ αναφέρει:
«Ο πρόεδρος και το διοικξητικό συμβούλιο της ομάδας νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει ειλικρινά και από καρδιάς τον πρόεδρο της διοίκησης και τον φίλαθλο κόσμο του Άρη αρχαγγέλου για την άψογη φιλοξενία που παρείχζε στην ομάδα μας. Πριν, κατά την διάρκεια και μετά το τέλος του παιχνιδιού».
Σημαντική νίκη και για τον Διαγόρα
Μετά την ΑΕΡΑ και ο «γηραιός» πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στη Λίνδο και είναι και αυτός στο …κόλπο διεκδίκησης του τίτλου. Οι «κυανέρυθροι» βρήκαν τον τρόπο με ένα γκολ του Ζουρούδη στο 82’ να πάρουν τους τρεις βαθμούς που τους είχαν πολύ ανάγκη. Είχαν ανοίξει το σκορ στο 40’ με τον Παλάζη αλλά ο Κλεόβουλος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58’ με τον Αθανασίου για να δώσει τη λύση τελικά ο έμπειρος Ζουρούδης οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημαράκης (Στέργος Γιακουμάκης, Καλκαβούρας)
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Λιβισιανός, Κακλαμάνος, Διάκουλας, Αρχοντούλης, Α. Συμεωνίδης, Γ. Συμεωνίδης (46’ Διάκουλας), Γιατσιάτσος, Γεωργαλλής, Πατσιαούρας, Αθανασίου (72’ Μαθιός), Χατζημανώλης
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σαμολαδάς, Τσελεπίδης (85’ Κουλούμπρης), Καψαλάκης, Μπαούρης, Μαίλης, Λαμάϊ, Σαλαμαστράκης, Επιφάνης, Πεταυράκης, Ζουρούδης, Παλάζης (90’ Μηχάϊ)