Στην Τελχινίδα το «εισιτήριο» του τελικού

Την πρόκριση της στους τελικούς του γυναικείου πρωταθλήματος πήρε η Τελχινίδα, η οποία ως τυπικά γηπεδούχος στην «τέντα» κέρδισε με 3-0 σετ τον Διαγόρα. Με συνολικό σκορ 3-0, η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά προκρίθηκε στους τελικούς και θα αντιμετωπίσει το Ροδίων Άθλησις, με τη σειρά των αγώνων να ξεκινάει από το 1-1. Η Τελχινίδα δυσκολεύτηκε μόνο στο 3ο σετ, πήρε την «καθαρή» νίκη και μαζί το εισιτήριο της πρόκρισης. Σ το 1ο σετ, μετά το αρχικό 7-8, η Τελχινίδα ανέβασε στροφές και ξέφυγε 20-12, αλλά ο Διαγόρας επέστρεψε και μείωσε σε 22-19. Στα πιο κρίσιμα σημεία, η Τελχινίδα είχε την εμπειρία και πήρε το σετ με 25-21. Το 2ο σετ εξελίχθηκε πιο εύκολα για την Τελχινίδα, η οποία ξέφυγε με 10-3 και 18-8, κερδίζοντας με 25-15. Στο 3ο και τελευταίο και πάλι η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά έκανε καλή αρχή (12-4), αλλά ο Διαγόρας δεν τα παράτησε και μείωσε σε 16-14 και 20-17. Μάλιστα το σκορ έγινε 23-22, με την Τελχινίδα να κερδίζει μπλοκ-άουτ, να κάνει το 24-22 και να παίρνει τελικά το σετ με 25-22 και μαζί την πρόκριση στους τελικούς.

Τα σετ: 25-21 (25’), 25-15 (27’), 25-22 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Θαρρενάκη, Ζωγράφη, Καλιόζη, Τερζίου, Γκίκα, Γκιζέττη, Σούρφη, Κακλαμάνου, Ντούσκου, Βρατσάλη, Σουσάρι, Στρατάκη, Κουφομανώλη.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μαμαλίγκα, Καβουνίδη, Φιλίππου, Προβατοπούλου, Χάμιτ, Αγγελοκωνσταντή, Κυπριώτη, Γιακουμάκη, Τάκο, Μπουραμά, Ευσταθίου, Βαρβεράκη.