Α’ Κατηγορία: Αγκαλιάζει την παραμονή το Διγενής

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη, που τον φέρνει αγκαλιά με την εξασφάλιση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία, πέτυχε ο Διγενής επικρατώντας στο γήπεδο Κοσκινού της Α.Ε. Κω με σκορ 5-3 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.
Οι Κοσκινιάτες του Σάσα Γιόνοβιτς έφτασαν τους 23 βαθμούς στη συλλογή τους, αυξάνοντας την διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού στους έξι πόντους, έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τον τελικό νικητή, που ήταν ο Διγενής, να κρίνεται στα τελευταία λεπτά.
Οι Κοσκινιάτες ξεκίνησαν καλά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Σωτήρη Πάνο, όμως στο 26ο λεπτό ο Κοσμάς Ζαΐμη ισοφάρισε σε 1-1 για την Α.Ε. Κω.
Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 37ο λεπτό με τον Ίκαρο Τριπολίτη, η Α.Ε. Κως έφτασε στην ισοφάριση στο 43ο λεπτό με τον Κατέ Φονσέκα, με το 2-2 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κοσκινιάτες έκαναν το 3-2 στο 55ο λεπτό με τον Βάντερ Μασάδο, με τους «βυσσινί» να ισοφαρίζουν ξανά σε 3-3 στο 73ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρι Μπεκιρλάρι, ωστόσο, ο Σωτήρης Πατσιαούρας με δύο προσωπικά σκορ στο 83ο και 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-3 για τον Διγενή.
Να σημειώσουμε ότι από το 55ο λεπτό η Α.Ε. Κως αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές, έπειτα από την αποβολή του Κατέ Φονσέκα.