Πάει για ”τελικό” στο Μαρούσι!

Στην πιο δύσκολη… θέση των τελευταίων ετών βρίσκεται ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος γνώρισε την ήττα-σοκ με 62-53 από τον Π.Α.Σ.Κ.Α. και πλέον καλείται να κερδίσει μέσα στο Μαρούσι (στο φινάλε της κανονικής περιόδου) για να τερματίσει τρίτος και να περάσει στα πλέι-οφ για μία θέση στο φάιναλ-φορ της Κω. Ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος προηγήθηκε ακόμη και με +18 (30-12), αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ-άουτ και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διαφορά 13 πόντων. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε και η μικρή παρουσία του Μιχάλη Χατζηδημητρίου, ο οποίος πονούσε στα πλευρά του και αγωνίστηκε μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το θέμα όμως είναι ότι ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος γνώρισε μία ακόμη ήττα και τώρα καλείται να κάνει το «διπλό» στο Μαρούσι για να έχει μέλλον στο πρωτάθλημα.
Εκπληκτικό μπάσκετ έπαιξε στο α’ δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Η ομάδα μας είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας και με εκστασιασμένο τον Βαλάντη Παππά (14π), ξέφυγε στο σκορ, δείχνοντας στον Π.Α.Σ.Κ.Α. ότι θα είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 12-6 (4’), ενώ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (19-8) με γκολ-φάουλ του Παππά. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (22-8), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 26-10. Στη συνέχεια, η μέγιστη τιμή που πήρε ο Γ.Σ.Δ. ήταν το +18 (30-12 στο 12’) για να απαντήσει άμεσα ο Π.Α.Σ.Κ.Α. και να μειώσει σε 30-18 (14’). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αφλογιστία του Γ.Σ. Δωδεκάνησος έκανε το 30-20 (16’), χάρη κυρίως στην επιβλητική παρουσία του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Μακρή. Η ομάδα μας είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα στο διάστημα αυτό και οι Αθηναίοι επέβαλαν το ρυθμό τους μειώνοντας σε 32-27 με τον Μακρή. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο β’ δεκάλεπτο οι Ροδίτες πέτυχαν με το ζόρι επτά πόντους.
Το γ’ δεκάλεπτο ήταν ο… απόλυτος εφιάλτης για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος, που δεν έκανε τίποτα μέσα στο παρκέ. Μακρής, Γκοτζαράι και Σγαρδέλης έκαναν πάρτι, η ομάδα μας τα «έσπασε»» και το παιχνίδι άλλαξε για τα καλά. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Π.Α.Σ.Κ.Α. έκανε σερί 0-16 (!), αφήνοντας για πέντε λεπτά χωρίς πόντο τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος. Το σκορ έγινε 33-43 στο 26’, με τους Αθηναίους να είναι κυρίαρχοι σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Κώστα Χρόνη ξέφυγε ακόμη και με +13 (36-49 στο 28’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 40-49. Στην τελευταία περίοδο πέρασε στο παρκέ ο Μιχάλης Χατζηδημητρίου (έπαιξε με ψύξη στα πλευρά και υπό άλλες συνθήκες δεν θα έπρεπε να αγωνιστεί) και με την παρουσία του, ο Γ.Σ.Δ. γύρισε το παιχνίδι. Το σκορ από 43-52 έγινε 50-55 (34’) με γκολ-φάουλ του Μιχαήλου και το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι.
Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Μακρής έκανε το 50-57 (36’) και με συνεχόμενους πόντους το 50-60 (36.30’), βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ήταν ασταμάτητος, οι παίκτες του Γ.Σ. Δωδεκάνησος δεν μπόρεσαν να τον περιορίσουν και η ήττα επήλθε φυσιολογικά. Αξίζει να σημειωθεί ότι 20’’ πριν το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Γ.Σ.Δ. Αντώνης Μαρκάκης έφυγε μόνος του από το γήπεδο, με τους διαιτητές να απαιτούν την επιστροφή του για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Ο ίδιος δεν γύρισε και δέχθηκε δικαιολογημένη τεχνική ποινή από το Βασίλη Μπίκα… Απίστευτα πράγματα!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-10, 33-27(ημ.), 40-49, 53-62
Διαιτητές: Μπίκας- Νικηφορίδης
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρκάκης): Χαρτερός 4, Μιχαήλου 7, Χαμαντί 8, Χατζηδημητρίου 7(1), Καρατζιάς, Παππάς 23, Μαρτσάκης 4, Χατζηκαντής.
Π.Α.Σ.Κ.Α. (Χρόνης): Σγαρδέλης 10, Μυρωνάκης, Τσούμας, Γκοτζαράι 10, Ακουμιανάκης, Παπαστάμος 8, Μακρής 34