Καλός ο Ιπποκράτης, αλλά δεν απέφυγε την ήττα!

Ο Ιπποκράτης Κω έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στην Α2 Γυναικών, αλλά ηττήθηκε με 55-44 από τον Κ.Α.Ο. Μελισσίων, συμπληρώνοντας μία ντουζίνα ήττες στον 2ο όμιλο της Α2 Γυναικών. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου ήταν καλύτερη στο α’ δεκάλεπτο και κράτησε χαμηλά στο σκορ τον Κ.Α.Ο. Μελισσίων. Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά (4-4 στο 5’), με τον Ιπποκράτη να προηγείται με 7-6 και 9-8 με τη συμπλήρωση της α’ περιόδου. Στη συνέχεια ο Κ.Α.Ο. Μελισσίων συνήλθε και κατάφερα να προηγηθεί με 9-14 (14’), αφήνοντας χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά τον Ιπποκράτη. Ο Κ.Α.Ο.Κ. ξέφυγε με +8 (16-24 στο 19’) για να τελειώσει το ημίχρονο 18-24. Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο. Μελισσίων είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με την Βελέντζα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-35 στο 25’), ενώ η μέγιστη τιμή της ήταν το +13 (27-40) με την ίδια παίκτρια στο 27’. Οι Κώες δεν απογοητεύτηκαν και κατάφεραν να πλησιάσουν με τρίποντο της Καλυμιοναρή σε 33-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ιπποκράτης πλησίασε σε 35-42, αλλά Παναγιωτίδη και Ανδρικοπούλου έκαναν το σκορ 35-47 (33’). Οι γηπεδούχες έκαναν μία τελευταία προσπάθεια (39-47), αλλά το τρίποντο της Παρθενίου τους έκοψε τα φτερά (39-50 στο 35’). Με την Χρυσάκη το σκορ έγινε 42-50 (37’), αλλά ο Κ.Α.Ο. Μελισσίων είχε την εμπειρία, διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και κέρδισε με +11 (44-55) στην Κω.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-8, 18-24(ημ.), 33-42, 44-55
Διαιτητές: Αγγελής- Νικολάου
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 7(1), Μιλίκοβιτς 4, Καλάβρια, Κοντού, Πατμίου, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 4, Καλυμιοναρή 10(3), Σβύνου 2, Χρυσάκη 14, Ψαρού, Κουντουριώτη 3.
Κ.Α.Ο. ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Καλογερόπουλος): Παλαμάρη, Παναγιωτίδη 2, Βόσσου, Ανδρικοπούλου 10(2), Πατέρα, Καραχάλιου 9(1), Κοιλιαρίδη 4, Τάρλα 9(1), Χιώτη 8, Τίγκα 1, Παρθενίου 5(1), Βελέντζα 7(1).