Ήθελε αλλά δεν μπορούσε!

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις του στη Basket League, ο Κολοσσός ο οποίος ηττήθηκε δίκαια από τον Προμηθέα Πάτρας με 83-68 στο «Βενετόκλειο». Ένα εξαιρετικό γ’ δεκάλεπτο για τους Αχαιούς (με επιμέρους σκορ 10-25) ήταν αρκετό για να φύγουν νικητές από τη Ρόδο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε 15/30 τρίποντα, σε εξαιρετική μέρα τους Τσαϊρέλη, Κασελάκη και Μέιερ και μεγαλύτερο βάθος πάγκου, παίρνοντας δίκαια το ροζ φύλλο απέναντι στον Κολοσσό, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε έχοντας σε χαμηλές πτήσεις τους Άσκα και Ντούρεν και γενικότερα όλους τους Αμερικανούς. Οι Μαυροειδής και Δημάκος ήταν οι κορυφαίοι των Ροδιτών, οι οποίοι ήταν πολύ καλοί στο α’ ημίχρονο και στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, όμως στη συνέχεια λύγισαν λόγω της διαφοράς ποιότητας και όλων όσων αναφέραμε παραπάνω.
Πολλές διακυμάνσεις και αρκετές συγκινήσεις «έκρυβε» το α’ ημίχρονο στο παιχνίδι του Κολοσσού με τον Προμηθέα Πάτρας, με τις άμυνες να έχουν… δευτερεύοντα λόγο σ’ ένα άκρως θεαματικό χρονικό διάστημα, το οποίο είχε πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, που πέτυχε 17 πόντους. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παρκέ και προηγήθηκε 4-0 με πόντους του Μαυροειδή, ενώ με κάρφωμα του Άσκα στο 3’ το σκορ έγινε 9-3. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με τον Κασελάκη και ισοφάρισαν σε 10-10 (5’), με το Μαυροειδή να χρεώνεται γρήγορα με δύο φάουλ και να κάθεται στον πάγκο. Με τον Δημάκο να δίνει πάρα πολλές λύσεις στον Κολοσσό, το σκορ έγινε 23-16 (9’), που ήταν και η μέγιστη τιμή στο α’ ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι στο α’ δεκάλεπτο, ο Προμηθέας πέτυχε τους 18 πόντους του, μόνο με Έλληνες αθλητές του και συγκεκριμένα με τους Τσαϊρέλη, Κασελάκη και Σαλούστρο.
Στο β’ δεκάλεπτο μετά το 26-20 (11’), ο Προμηθέας αντέδρασε και έχοντας μεγαλύτερο βάθος πάγκου από τον Κολοσσό και τον Τσαϊρέλη να συνεχίζει τα δικά του, ισοφάρισε σε 31-31 (14’). Οι Πατρινοί προσπέρασαν με τον Σαλούστρο (35-36 στο 16’), ενώ με τρίποντο του Τσαϊρέλη έκαναν το 35-39. Οι Ροδίτες απάντησαν με Μαυροειδή (39-39) για να λήξει το α’ ημίχρονο με 41-43… Δημάκος και Μαυροειδής ήταν οι κορυφαίοι του Κολοσσού, με τον Τσαϊρέλη κατά κύριο λόγο και τον Κασελάκη κατά δεύτερο να βοηθούν σημαντικά τον Προμηθέα Πάτρας.
ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
Στο γ’ δεκάλεπτο, στο παρκέ εμφανίστηκε μόνο ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος επέβαλε πλήρως το ρυθμό και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75, ξέφυγε στ σκορ και πήρε εύκολα τη νίκη στο «Βενετόκλειο». Μετά το 45-43 (23’), η ομάδα του Μάκη Γιατρά έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά εύκολα και αβίαστα λάθη των γηπεδούχων. Ένα εντυπωσιακό «κρεσέντο» και ξέσπασμα του Προμηθέα μέσα σε 4-5 λεπτά έφερε την αλλαγή της εικόνας στο «Βενετόκλειο». Με τον Μπράουν και τον Χολ να πετυχαίνουν συνεχόμενα τρίποντα το σκορ έγινε 47-60, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι «θαλασσί» σκόραραν με το ζόρι στο γ’ δεκάλεπτο (ο Άσκα έχασε και κάρφωμα) και με «βόμβα» του Μπράουν το σκορ έγινε 51-68, με επιμέρους σκορ 10-25 στο γ’ δεκάλεπτο. Οι βασικοί σκόρερ του Κολοσσού (Άσκα και Ντούρεν) έμειναν χαμηλά και οι «θαλασσί» αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Κολοσσό πάντως να παλεύει όσο μπορεί και να μειώνει σε 62-74 (36’), χάρη κυρίως στον Μαυροειδή. Ο Προμηθέας είχε σε μεγάλη μέρα στο β’ ημίχρονο τον Μέιερ, πήρε πόντους από τον εξαιρετικό Κασελάκη, σκόραρε όποτε ήθελε έξω από τα 6.75 και πήρε τη νίκη στο «Βενετόκλειο». Από τους νικητές οι Έλληνες Τσαϊρέλης και Κασελάκης έσυραν το χορό, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μέιερ και Μπράουν, όταν ο Προμηθέας ξέφυγε στο γ’ δεκάλεπτο στο σκορ. Από τον Κολοσσό καλύτεροι ήταν οι Μαυροειδής και Δημάκος, με τους ξένους της ομάδας να βρίσκονται σε μέτρια μέρα. Είναι εμφανές για τους Ροδίτες ότι ο Μπράουνινγκ δεν μπορεί να «βαφτιστεί» άσος και ότι η ομάδα χρειάζεται έναν ακόμη Αμερικανό πλέι-μέικερ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-18, 41-43(ημ.), 51-68, 68-83
Διαιτητές: Καρακατσούνης- Μπήτης- Ανδρικόπουλος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπράουνινγκ 2, Ντούρεν 9, Κέμπτον 5(1), Άσκα 7, Δημάκος 15(3), Γεωργαλλής 2, Ντιγκς 11, Μαυροειδής 17, Παπαδάκης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 9(3), Λίποβι 6, Γκίκας, Τσαϊρέλης 17(3), Γερομιχαλός, Κασελάκης 19(3), Σαλούστρος 5(1), Κατσίβελης 4, Μέιερ 12(2), Μπράουν 9(3), Έλις, Παρκς 2.