Έντεκα σωματεία από τη Ρόδο, την Κάλυμνο, την Κω και την Πάτμο εκπροσωπήθηκαν στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18, το οποίο πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο στις εγκαταστάσεις του Αθλητικού Κέντρου «Η Καλλιπάτειρα».
Οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, με τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 να κερδίζει τις περισσότερες διακρίσεις τόσο στα αγόρια, όσο και στα κορίτσια. Τα αποτελέσματα:
Αποτελέσματα 1ης μέρας
100μ. Αγόρια
1. Γεωργίου Νικόλαος (2003) Γ.Σ. Εύδαμος 11’’89
2. Γκαρίλας Αχιλλέας (2005) Γ.Σ. Ξάνθος 12’’06
3. Σαλπιγκτίδης Ηλίας (2004) Α.Ο. Καλλιπάτειρα 12’’10
1.500 μ. Αγόρια
1. Δαλαρής Ιωάννης (2006) Γ.Σ. Ξάνθος 5’14’’48
Μήκος Αγόρια
1. Άγουρος Εμμανουήλ (2003) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 6.48
2. Μίαρης Νικόλαος (2005) Α.Ο. Καλλιπάτειρα 6.46
3. Χαμουζάς Νίκος (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 5.91
Σφαίρα Αγόρια
1. Τσελιάγκος Ιωάννης (2003) Α.Ο. Σταματίου 13.25
2. Μπουλαφέντης Εμμανουήλ (2003) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 11.63
3. Πλάτσης Θεόδωρος (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 11.01
Ακοντισμός Αγόρια
1. Μπουλαφέντης Εμμανουήλ (2003) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 49.74
4Χ100 Αγόρια
1. Κριαράς Παύλος (2006), Τηλιακός Αλέξης (2004), Καραγιώργος Θωμάς (2004),
Μαστής Έντι (2003) ΑΓΕΣ Κάμειρος 47’’66
100μ. Κορίτσια
1. Ντέλιου Χαβά (2004) ΟΦΚΑ Ροδιονίκες 13’’00
2. Παλαιού Ελένη (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 13’’02
3. Καβουρμά Βασιλική (2005) Γ.Σ. Ιπποκράτης 13’’10
400μ. Κορίτσια
1. Ζανέγια Λάουρα (2003) Α.Ο. Σταματίου 58’’60
2. Αναστασιάδη Ελπίδα (2004) ΓΑΣ Υγείας Ρόδου 1’00’’33
3. Φωτεινού Ανδρονίκη (2003) Α.Ο. Σταματίου 1’04’’16
1.500 μ. Κορίτσια
1. Πιζάνια Εμμανουέλα (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 5’36’’54
2. Καζώνη Μαριάννα (2006) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 5’43’’59
3. Ψωμά Μαρία (2006) ΓΑΣ Υγείας Ρόδου 5’45’’07
5.000 Βάδης Κορίτσια
1. Χατζηανδρέου Αρετή (2006) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 33’49’’45
Άλμα Επί Κοντώ Κορίτσια
1. Παλαιού Ελένη (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3.50
2. Τοπάλ Εμινέ (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3.20
3. Χριστοδούλου Αναστασία (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 2.50
Μήκος Κορίτσια
1. Χριστοφή Ιωάννα (2003) Εύδαμος 5.45
2. Μανσούρ Μύριαμ (2003) Εύδαμος 5.15
3. Πρίφτι Σιμόνα (2004) Α.Ο. Καλλιπάτειρα 4.84
Ακοντισμός Κορίτσια
1. Μεϊμάρη Καλλιόπη (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 38.60
2. Βαλσάμη Καλλιόπη (2006) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 34.26
3. Μπαϊράμη Σαββίνα (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 28.07
4Χ100 Κορίτσια
1. Λυρώνη Μαρία (2004), Αλ Σιχ Αλ Ομάρ Σίσσυ (2005), Βαλσαμίδη Κατιάννα (2004), Τοπάλ Εμινέ (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 53’’73
2. Γούδα Χρυσαφίνα (2006), Ριζά Δήμητρα (2006), Πάτση Χριστιάννα (2005), Κωστατζίκη Ελένη (2006) Νίκη Ρόδου 1’03’’15
Αποτελέσματα 2ης μέρας
200 μ. Αγόρια
1. Διαμαντής Ιωάννης (2005) ΓΑΣ Υγείας Ρόδου 23’’79
2. Τρικοίλης Γιώργος (2003) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 24’’20
3. Γεωργίου Νικόλαος (2003) Γ.Σ. Εύδαμος 24’’86
800 μ. Αγόρια
1. Αμπελάς Αντώνιος (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 2’12’’97
110 μ. εμπόδια Αγόρια
1. Ελισσαίου Αθανάσιος (2005) Α.Σ. Ξάνθος 19’’26
Τριπλούν Αγόρια
1. Άγουρος Εμμανουήλ (2003) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 13.05
Άλμα Επί Κοντών Αγόρια
1. Μαστής Αρυρίκ (2003) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3.90
2. Κριαράς Παύλος (2006) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3.60
3. Χαμουζάς Νίκος (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3.40
Δίσκος Αγόρια
1. Τσελιάγκος Ιωάννης (2003) Α.Ο. Σταματίου 44.90
200 μ. Κορίτσια
1. Ζενάγια Λάουρα (2003) Α.Ο. Σταματίου 25’’32
2. Αναστασιάδη Ελπίδα (2004) ΓΑΣ Υγείας Ρόδου 26’’33
3. Καστρινού Κυραψηλή (2003) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000 28’’15
800 μ. Κορίτσια
1. Κυριακάκη Αναστασία (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 3’00’’12
2. Γούδα Χρυσαφίνα (2006) Νίκη Ρόδου 3’27’’52
100μ. εμπόδια Κορίτσια
1. Οικονομοπούλου Σαββίνα (2004) Α.Ο. Σταματίου 14’’23
2. Ντέλιου Χαβά (2004) ΟΦΚΑ Οι Ροδιονίκες 14’’58
3. Χριστοφή Ιωάννα Ραφαηλία (2003) Γ.Σ Εύδαμος 15’’60
Δίσκος Κορίτσια
1. Μεϊμάρη Καλλιόπη (2005) Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2005 28.51
2. Τσελιάγκου Ευανθία (2005) Α.Ο. Σταματίου 17.43
3. Οικονομοπούλου Χριστίνα (2004) Α.Ο. Σταματίου 16.25
Σφύρα Κορίτσια
1. Κανάνι Ισαέλα (2004) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 50.58
2. Πουλλή Παρασκευή (2006) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 49.39
3. Αυγουστάκη Ευαγγελία (2005) ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 44.05
Η βαθμολογία των συλλόγων

Αγόρια
1. ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 129 βαθμοί
2. Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 44 βαθμοί
3. Α.Ο. Καλλιπάτειρα 36 βαθμοί
4. Γ.Σ. Εύμαδος Κω 35 βαθμοί
5. Α.Ο. Σταματίου 22 βαθμοί
6. ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 11 βαθμοί
7. Α.Σ. Ξάνθος Πάτμου 9 βαθμοί
8. Ιπποκράτης Κω 5 βαθμοί

Κορίτσια
1. ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 116 βαθμοί
2. Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 106 βαθμοί
3. Α.Ο. Σταματίου 54 βαθμοί
4. Γ.Σ. Εύδαμος Κω 34 βαθμοί
5. Α.Ο. Καλλιπάτειρα 28 βαθμοί
6. ΟΦΚΑ Οι Ροδιονίκες 28 βαθμοί
7. ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 27 βαθμοί
8. Δάφνη Ρόδου 14 βαθμοί
9. Α.Σ. Ξάνθος Πάτμου 11 βαθμοί
10. Ιπποκράτης Κω 8 βαθμοί
11. Νίκη Ρόδου 6 βαθμοί

Συνολική βαθμολογία
1. ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 245 βαθμοί
2. Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 150 βαθμοί
3. Α.Ο. Σταματίου 76 βαθμοί
4. ΓΣ. Εύδαμος Κω 69 βαθμοί
5. Α.Ο. Καλλιπάτειρα 64 βαθμοί
6. ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 38 βαθμοί
7. ΟΦΚΑ Οι Ροδιονίκες 28 βαθμοί
8. Α.Σ. Ξάνθος Πάτμου 20 βαθμοί
9. Δάφνη Ρόδου 14 βαθμοί
10. Ιπποκράτης Κω 13 βαθμοί
11. Νίκη Ρόδου 6 βαθμοί

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ