Β’ Κατηγορία: Ζωντανός στην… μάχη της παραμονής ο Πολύστρατος

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε ο Πολύστρατος σε βάρος του Α.Σ. Τήλος, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 2ο όμιλο.
Οι «πράσινοι» των Λαέρμων παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 1-0 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση κατακτώντας το πολύτιμο τρίποντο, που τους επέτρεψε να βγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, προσπερνώντας τους Τηλιακούς.
Ο Πολύστρατος πλέον έφτασε τους 13 βαθμούς στην συλλογή του, ενώ ο Α.Σ. Τήλος παρέμεινε στους 12 βαθμούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό έκαναν το 1-0 με τον Ηρακλή Σακελλάρη, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πολύστρατου ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Αντώνη Σότα στο 54ο λεπτό, ενώ στο 80ο λεπτό με αυτογκόλ του Φλόριαν Ρούκο, έφεραν… τούμπα το παιχνίδι, κατακτώντας την νίκη με σκορ 2-1.