Κύπελλο Δωδεκανήσου: Εύκολη πρόκριση για τον ΓΑΣ Ιάλυσος

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο ΓΑΣ Ιάλυσος επικράτησε του Ηρακλή Μαριτσών με σκορ 2-0 στο «Οικονομίδειο» στο επιπρόσθετο παιχνίδι του Κυπέλλου Δωδεκανήσου και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι «τοξοβόλοι» επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που τους είχε αποδοθεί πριν από την αναμέτρηση, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Παπαδόπουλο και Στεφανίδη.
Τώρα οι «ερυθροκίτρινοι» θα υποδεχθούν τον Διαγόρα στο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Η εικόνα
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας από το πρώτο λεπτό, επιβάλλοντας το ρυθμό του, με τον Ηρακλή Μαριτσών να κοιτάει πρώτα την άμυνά του και μετά να αναζητά χώρους για να αντεπιτεθεί.
Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία τους, οι «τοξοβόλοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Παπαδόπουλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουμέντου στο 20ο λεπτό.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια κλασική ευκαιρία, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να απειλεί κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή.
Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, με τους «τοξοβόλους» να δημιουργούν τρεις καλές ευκαιρίες μέχρι το 60ο λεπτό, με τους Παπαδόπουλο και Βελλίνη, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.
Ωστόσο, στο 60ο λεπτό ο Στεφανίδης με κοντινή προβολή έκανε το 2-0 και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη- πρόκριση του ΓΑΣ Ιάλυσος στα προημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, καθώς μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι «τοξοβόλοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων.
Τα γκολ
20ο λεπτό. Ο Πετράκος πάσαρε στον Παπαδόπουλο στα αριστερά και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουμέντου για το 1-0.
60ο λεπτό. Σέντρα του Πετράκου από τα αριστερά, ο Μπάρδης δεν έκανε το σουτ όπως θα ήθελε, με την μπάλα να καταλήγει στον Στεφανίδη που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για τ0 2-0.
Οι συνθέσεις

ΓΑΣ Ιάλυσος: Χειμωνέττος Α., Χειμωνέττος Κ. (68ο Κωνσταντινόπουλος), Μπάρδης ( 81ο Αποστολάτος), Μακρυδημήτρης, Παναγιωτόπουλος, Ομπίνα, Παπαδόπουλος (77ο Μπάρδος), Ρεκλείτης, Στεφανίδης, Πετράκος ( 64ο Γεωργίου), Βελλίνης.
Ηρακλής Μαριτσών: Κουμέντος, Παπαδημήτρης (35ο λ.τρ. Λενιού), Τσούφιος, Καλαϊτζίδης, Φελεσάκης, Σκόρπος, Σπάρταλης, Λερογιάννης, Βασιλώττος ( 85ο Παπαμιχαήλ), Αναγνώστου, Γεωργαλλής (25ο λ.τρ. Καρίκης).