Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε ο Α.Σ. Ρόδος , απέναντι στην Προοδευτική, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Τα «ελάφια» απέδειξαν ότι είναι «πολύ σκληρά για να πεθάνουν», με τον Χρήστο Αμανατίδη στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, να πετυχαίνει το τέρμα που έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της πόλης μας.
Ο Α.Σ. Ρόδος έλεγξε τον ρυθμό μετά από το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης, δείχνοντας αποφασισμένος να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό, με τέρμα του Ανδρέα Χατζηλιόντα.
Στην συνέχεια η Προοδευτική ανέβασε την απόδοσή της, φτάνοντας στο γκολ της ισοφάρισης στο 31ο λεπτό με δράστη τον Μπεσού, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «ελάφια» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον έλεγχο. Όσο περνούσε ο χρόνος έδειχναν ότι μπορούσαν να κερδίσουν το παιχνίδι, όπως και έγινε, καθώς στο 76ο λεπτό ο Χρήστος Αμανατίδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε εκπληκτική ενέργεια, απέφυγε τρεις αντιπάλους και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στην συνέχεια ο Α.Σ. Ρόδος ανταποκρίθηκε στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι , διατηρώντας το υπέρ του σκορ.
8ο λεπτό, κεφαλιά του Κωνσταντίνου από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.
13ο λεπτό, γκολ. Παράλληλη πάσα του Τάντιτς, είχε αποδέκτη την μπάλα τον Χατζηλιόντα, που πλάσαρε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ για τον Α.Σ. Ρόδος (0-1).
23ο λεπτό, ωραίο σουτ του Βελέρη, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Χειμωνέττος.
31ο λεπτό, γκολ. Ο Μπεσού με γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Α.Σ. Ρόδος ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Προοδευτική.
52ο λεπτό, σουτ του Τάντιτς από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή της Προοδευτικής, μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας Τράκας.
53ο λεπτό, δυνατό σουτ του Ευγενικού, έδιωξε σε κόρνερ ο Τράκας.
69ο λεπτό, ο Πέππας βρέθηκε απέναντι από τον Χειμωνέτο από τον οποίο και νικήθηκε.
76ο λεπτό, γκολ. Ο Χρήστος Αμανατίδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πέρασε τρεις αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Τράκα κάνοντας το 2-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
Προοδευτική: Τράκας, Τσαφταρίδης (79ο Λέκκας), Μανιδάκης, Ζίζηλας, Αριανούτσος, Μπελέρης, Πέππας, Πέτας, Μπεσού, Γκαϊδατζής (66ο Χατζησάββας), Ζελέκου (73ο Ραπάι).
Α.Σ. Ρόδος: Χειμωνέττος ( 82ο λ.τρ. Ράτζα), Νικήτας, Καντιμοίρης, Κωνσταντίνου, Κουρούπης, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Τάντιτς, Ιμεραλιλάι (72ο λ.τρ. Δημητριάδης), Ευγενικός (75ο Αμανατίδης), Ατματσίδης.