«Βγήκαν» οι πρωταθλητές

Ο Γιάννης Τσακογιάννης με τον Ντάνιελ Γκένοφ στους άνδρες και η Ειρήνη Σφυρίου με τη Μαρία Βομβύλα στις γυναίκες, είναι οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου για το 2014. Τα ζευγάρια αυτά ήταν τα νικητήρια στο τελικό τουρνουά του Πανδωδεκανησιακού Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ που έγινε το περασμένο σαββατοκύριακο.
Το φετινό σιρκουί διοργάνωσε η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου και πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου σε Κω και Ρόδο.
Στον τελικό των ανδρών, οι Ντάνιελ Γκένοφ και Γιάννης Τσακογιάννης επικράτησαν των Γιάννη Φλεβάρη και Γιώργου Χατζηγεωργίου με 2-0 σετ (21-12, 21-14) ενώ στον μικρό τελικό μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, οι Λέντσι Ορμενάι και Κώστας Χειμωνέττος νίκησαν στις λεπτομέρειες τους Μιχάλη Γεράκη και Στέλιο Χαριστή (2-1 σετ, 20-22,21-18,17-15).
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και η 1η θέση στις γυναίκες, με τη Μαρία Βομβύλα και την Ειρήνη Σφυρίου να κερδίζουν και τα δύο σετ στους τελευταίους πόντους απέναντι στην Ελισάβετ Αμορανίτη και στη Νεφέλης Δικαστοπούλου (2-0 σετ, 21-17 και 21-18). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η Αγγελική Αγγελή και η Κατερίνα Χανιωτάκη αφού νίκησαν στο μικρό τελικό τις Νικολέτα Αμορανίτη και Αγγελίνα Κώτη με 2-1 σετ.
Με την ολοκλήρωση του Πανδωδεκανησιακού Πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ η Τοπική Επιτροπή Πετοσφαίρισης Δωδεκανήσου θέλει να ευχαριστήσει τους αθλητές, τις αθλήτριες και τους διαιτητές για τη συμμετοχή τους, τον κ. Μιχάλη Δρακιού και το τμήμα Αθλητισμού της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στην πραγματοποίηση του φετινού σιρκουί.