Α’ Κατηγορία: «Τρίποντα» για τους πρωτοπόρους

Δύο αναμετρήσεις έγιναν το μεσημέρι της Τρίτης, συνεχίζοντας το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Ο Ηρακλής Μαριτσών επικράτησε στο γήπεδό του της Α.Ε. Λέρου με σκορ 5-0, ενώ ο Α.Ο. Πυλίου επιβλήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κορακόνερου της Α.Ε. Κατταβιάς με σκορ 4-2
Οι Κώοι του Δημήτρη Χρυσόπουλου παρέμειναν στην κορυφή του πίνακα, φτάνοντας τους 55 βαθμούς στην συλλογή τους, με τους Μαριτσενούς του Κώστα Πάττα να βρίσκονται στην δεύτερη θέση, μόλις τρεις βαθμούς πίσω (52) από τον Α.Ο. Πυλίου.
Ηρακλής Μαριτσών- Α.Ε. Λέρου: 5-0
Οι «πράσινοι» των Μαριτσών ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Α.Ε. Λέρου που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Αλέξανδρο Φελεσάκη, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλή πέτυχε ακόμη τέσσερα γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 με δράστες τους Στέργο Χατζηκοσμά στο 54ο λεπτό, Αντώνη Γεωργαλλή στο 67ο και 81ο λεπτό και τα δύο από τα σημείο του πέναλτι και Αλέξανδρο Φελεσάκη στο 73ο λεπτό.
Α.Ε. Κατταβιάς- Α.Ο. Πυλίου: 2-4
Οι «βυσσινί» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τον Γιώργο Γεωργιάδη που σκόραρε τρεις φορές, βοηθώντας την ομάδα του να επικρατήσει της Α.Ε. Κατταβιας με σκορ 4-2 και να διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Α.Ο. Πυλίου άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Γιώργο Γεωργιάδη, ωστόσο στο 25ο λεπτό ο Ανδρέας Κατσαρή ισοφάρισε σε 1-1 για την Α.Ε. Κατταβιάς, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιάννης Στεφανίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Α.Ο. Πυλίου (2-1).
Στο δεύτερο ημίχρονο και σε διάστημα δύο λεπτών ο Γιώργος Γεωργιάδης σκόραρε ισάριθμες φορές (62ο και 64ο λεπτό), κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη για τους φιλοξενούμενους, καθώς το μόνο που κατάφερε η Α.Ε. Κατταβιάς ήταν να μειώσει στο τελικό 4-2 με τον Βασίλη Ζαγκότση στο 90ο λεπτό.