Στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας ο Κολοσσός!

Την πρόκριση του στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε με 80-72 του Λαυρίου και θα κληθεί να αντιμετωπίσει (στις 3 ή 4 Νοεμβρίου) στο Σ.Ε.Φ. τον Ολυμπιακό που αναμένεται να κερδίσει αύριο το Χολαργό. Με τον Ντιγκς να πετυχαίνει και τους 16 πόντους του στο β’ ημίχρονο και τους Μαυροειδή, Μπράουνινγκ, Άσκα και Δημάκο να «σιγοντάρουν», οι «θαλασσί» πήραν τη νίκη- πρόκριση (μεταξύ συγγενών και φίλων) στο «Βενετόκλειο». Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και τα δύο τρίποντα του νεαρού Παπαδάκη σε καίρια σημεία, που ώθησαν τον Κολοσσό να πάρει τη νίκη- πρόκριση.
Καλύτερο ήταν στο α’ δεκάλεπτο το Λαύριο, το οποίο επέβαλε ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι του και με τον Μέλσον να δίνει λύσεις, κατάφερε να έχει το προβάδισμα με +4 (14-18). Ο Νίκος Βετούλας ξεκίνησε στη θέση του σέντερ τον Γεωργάλη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν γρήγορο τέμπο και προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Το σκορ έγινε 4-7 (3’) με τον Λούντζη, με τον Κολοσσό να κάνει το 9-7 (5’) και το Λαύριο με τρίποντο του Νίξον να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 9-12 (6.30’). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με συνεχόμενους πόντους του Μέλσον ξέφυγε με +5 (11-16 στο 8’) και αμέσως στο παρκέ πέρασε ο Δημήτρης Μαυροειδής. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με το Λαύριο να κλείνει με +4 το α’ δεκάλεπτο (14-18), έχοντας καλύτερη παρουσία στο παρκέ.
Στο β’ δεκάλεπτο ο παίκτης που έδωσε ρυθμό και πόντους στον Κολοσσό ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος «χόρεψε» αρκετές φορές τους αντίπαλους ψηλούς. Το Λαύριο ξέφυγε και με +7 (18-25 στο 13’) με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε γρήγορα, βρήκε κάπως το ρυθμό του και ροκάνισε τη διαφορά. Το 20-27 έγινε 26-27 με τους Μπράουνινγκ και Παπαδάκη, ενώ με τρίποντο του Άσκα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα ισοφάρισε σε 29-29. Ο Μέλσον απάντησε (29-32) για να πάρει ο Μαυροειδής το όπλο του και να κάνει το 33-32, πριν διαμορφώσει ο Άσκα με σουτ το 35-32 του ημιχρόνου. Οι Άσκα και Μαυροειδής ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά για τους Ροδίτες στο α’ ημίχρονο, με τον Μέλσον να δίνει καλό ρυθμό στο Λαύριο στο α’ δεκάλεπτο.
Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στη γ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτεροι παρουσία μέχρι το 26’ από το νωθρό Κολοσσό, ο οποίος είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Μετά το 37-34, το Λαύριο έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Αρχικά έκανε σερί 0-7 και μετέτρεψε το σκορ σε 37-41 (23’), ενώ με τον Μέλσον να κάνει «όργια» στο παρκέ η ψαλίδα άνοιξε και στο +9 (41-50 στο 27’). Κάπου εκεί όμως άλλαξαν τα πάντα… Με τον Ντιγκς να ανεβάζει στροφές (πέτυχε 12 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο), ο Κολοσσός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και πλησίασε σε 49-52 (28’), ενώ με 2/2 βολές του Μαυροειδή έκανε το 51-52. Οι «θαλασσί» μάλιστα πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με +3 (57-54), έχοντας κορυφαίο τον Ντιγκς.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες με τον Άσκα έκαναν το 59-54, το Λαύριο επανήλθε με τον Λούντζη (59-58 στο 32’) και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος. Ντιγκς και Ντίξον έκαναν το 63-63. Με φόλοου του Μαυροειδή το σκορ έγινε 70-68, ενώ στην πιο κρίσιμη ίσως φάση, ο Παπαδάκης έκανε το 73-68. Ο Μέλσον αστόχησε σε δίποντο, ενώ ο Μπράουνινγκ με τρίποντη- «βόμβα» έκανε το 76-68 (1.10’ πριν το τέλος) και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Το Λαύριο μείωσε σε 76-72, αλλά με 4/4 βολές ο Μπράουνινγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από τον Κολοσσό, ο Ντιγκς άλλαξε τη ροή του αγώνα στο β’ ημίχρονο, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Άσκα, Μπράουνινγκ, Μαυροειδής και Δημάκος. Από το Λαύριο κορυφαίος ήταν ο Μέλσον.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-18, 35-32(ημ.), 57-54, 80-72
Διαιτητές: Σχινάς- Τζαφλέρης- Πιτσίλκας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπράουνινγκ 13(1), Ντούρεν 6, Κέμπτον, Άσκα 13(1), Δημάκος 10(2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 16(1), Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 15, Παπαδάκης 6(2)
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 2, Μέλσον 23(3), Λούντζης 9(1), Μιλόσεβιτς 2, Κουζέλογλου 7(1), Νίξον 14(2), Περράκης, Κακλαμανάκης 8, Χαραλαμπόπουλος 3(1), Οντιάσε 4.