Έπεσε η αυλαία!

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 9ο Φεστιβάλ Μπριτζ «Ελληνικά Νησιά» που πραγματοποιήθηκε το διάστημα από τις 24 έως και τις 30 Αυγούστο στο ξενοδοχείο Sheraton με διοργανωτή τον Αγωνιστικό Όμιλο Ρόδου. Το τουρνουά τελούσε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας και μεγάλο χορηγός ήταν ο Samir Sabbagh. Συμμετείχαν αθλητές από τις ακόλουθες 21 χώρες:
Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία, Ιορδανία, Αλβανία, Νορβηγία, Ολλανδία, Πολωνία, Δανία, Λευκορωσία, Αυστρία, Πολωνία, Τουρκία, Λίβανο, Ρουμανία, Γερμανία, Αίγυπτο, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Βουλγαρία και Αμερική. Συμμετείχαν επίσης οι Εθνικές Ομάδες από την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Δανία, τη Σουηδία, την Ιρλανδία, την Τουρκία και την Αυστρία.
Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής από την Πολωνία Krzysztof Martens, ο Άγγλος Πρωταθλητής Hackett Jason, από την Βουλγαρία ο Stamatov G. και Danailov Diyan, από την Σουηδία τα αδέλφια Rimstedt Ola και Mikael, και ο Λιβανέζος Πρωταθλητής με ελληνικό αγωνιστικό δελτίο Μισέλ Έιντι, ήταν από τα μεγάλα ονόματα του Φεστιβάλ.
Οι Έλληνες πρωταθλητές που πήραν μέρος ήταν οι Κανναβός Τάκης, Μπομπολάκης Σταύρος, Ματζιάρης Θανάσης, Βρούστης Βασίλης, Δοξιάδης Κωνσταντίνος, Παπακυριακόπουλος Γιάνκος, Δελημπαλταδάκης Νίκος, Φίλιος Άρης, Κοντομήτρος Κωνσταντίνος, Διονυσόπουλος Δημοσθένης, τα αδέλφια Καραμανλή Φίλιππος και Μίλτος, Οικονομόπουλος Γιώργος και Γαρουφαλής Σωκράτης – Μιχάλης.
Στο πρώτο τουρνουά του Φεστιβάλ, συμμετείχαν 106 ζεύγη, δηλαδή 212 αθλητές με νικητές τους Έλληνες Πρωταθλητές Έιντι Μισέλ και Βρούστη Βασίλη οι οποίοι επιδεικνύοντας σταθερότητα στην απόδοσή τους και στις τρεις ημερίδες του τουρνουά κέρδισαν την πρωτιά. Οι αθλητές του Ομίλου μας Πιρπιρής Δημήτρης και Μαυρονικόλας Γιάννης κατέκτησαν την πρώτη θέση από τα 24 ζεύγη που συμμετείχαν από την Ρόδο.
Στο δεύτερο τουρνουά, συμμετείχαν 72 ζεύγη. Νικητές ήταν η Froulano S. Kai ton Heskie T. με ποσοστό 66,14%. στην 2η θέση ακολούθησε η Hayman J. Με τον Rimstedt O. και στην 3η θέση ο Κανναβός Τάκης με την συμπαίκτριά του Κουρογένη Α. Η αθλήτρια του Ο.Α.Μ. Ρόδου Καββαθά Αγγελική με τον αθλητή του Α.Ο.Μ. Γαρουφαλή Σωκράτη – Μιχάλη, κατέκτησαν την 5η θέση με ποσοστό 59,37%. Οι αθλητές του Ο.Α.Μ. Ρόδου Φυσίκα Βίκυ και Κάππας Αγαπητός κατέλαβαν την 32η θέση και είναι το πρώτο αμιγώς ροδίτικο ζευγάρι.
Στο τρίτο τουρνουά του Φεστιβάλ τις ομάδες Όπεν συμμετείχαν 39 ομάδες με νικήτρια ομάδα τους Εγγλέζους πρωταθλητές Hackett J., Hydes A., Jones E., Paske T. Ακολούθησε η ομάδα με τους Έλληνες πρωταθλητές Κανναβό Παναγιώτη, Δοξιάδη Κωνσταντίνο, Μπομπολάκη Σταύρο και Ματζιάρη Αθανάσιο. Την 4η θέση κατέκτησαν οι Ροδίτες αθλητές Τυραδέλλη Λιάνα, Αναστάχας Λουκάς, Παυλούς Δημήτρης και Δανελλάκης Δημήτρης. Στις ομάδες, είναι η μεγαλύτερη θέση που κατέλαβε ποτέ ροδίτικη ομάδα στο Διεθνές Φεστιβάλ.