Γ’ Εθνική Κατηγορία: Στο «Οικονομίδειο» είναι άτρωτος

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο, πέτυχε ο ΓΑΣ Ιάλυσος, επικρατώντας του Πανθηραϊκού με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.
Οι «τοξοβόλοι» έδειξαν σε ακόμα μία αναμέτρηση ότι μέσα στο «Οικονομίδειο» είναι άτρωτοι, αφού παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση και να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο».
Ο Ηλίας Φυντάνης έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας της νησιού μας, συμβάλλοντας σημαντικά με τις αλλαγές τους στην έκβαση της αναμέτρησης.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο η υπεροχή του ήταν ανούσια, αφού δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι του.
Από την άλλη ο Πανθηραϊκός προσπάθησε να κλείσουν τους διαδρόμους για την εστία του και να απειλήσει στην αντεπίθεση.
Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με ωραίο τέρμα του Περιάδη στο 30ο λεπτό.
Οι «τοξοβόλοι» αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρεκλείτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να εκμεταλλεύεται ένα κόρνερ στο 70ο λεπτό, σκοράροντας με τον Χατζηφούντα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 που του έδωσε την νίκη.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι «τοξοβόλοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στην καθυστερήσεις ο Μιχάλης Φυλακούρης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
16ο λεπτό, σέντρα του Παφιάκη από το δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Δελαπόρτα, όμως το σουτ πέρασε ψηλά άουτ.
30ο λεπτό, γκολ. Αντεπίθεση για την ομάδα του Πανθηραϊκού, ο Περιάδης έγινε κάτοχος της μπάλας, πέρασε τον Κοκκίνη και με ωραίο σουτ στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.
42ο λεπτό, δυνατό σουτ του Μωραΐτη έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
45ο λεπτό, γκολ. Φάουλ- σέντρα του Δελαπόρτα, ο Φυλακούρης μαρκαρίστηκε από αντίπαλο ποδοσφαιριστή, με τον διαιτητή Κοντουριώτη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρεκλείτης ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος
50ο λεπτό, φάση διάρκειας στην εστία του ΓΑΣ Ιάλυσός με τον Μωραΐτη να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.
70ο λεπτό, γκολ. Το κόρνερ του Δελαπόρτα δημιούργησε σύγχυση στην περιοχή του Πανθηραϊκού. Η μπάλα έφτασε στον Ρεκλείτη που έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε, με την μπάλα να παίρνει ύψος, στην πορεία της βρέθηκε ο Μανώλης Χατζηφούντα που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-1.
90ο +λεπτό, μπαλιά του Παυλίδης στον Δελαπόρτα που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων και έδιωξε την μπάλα.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Λίτσος, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (90ο + Μόσχος), Χατζηφούντας ( 83ο Καπνόπουλος), Παυλίδης, Δελαπόρτας, Αρχοντούλης ( 65ο Καρπαθάκης).
Πανθηραϊκός: Πουρής, Κουρτσινίδης (71ο Κωλέτσης), Καλαγκάνης, Μίρτσιαν, Lluka, Φύτρος, Σαββίδης, Λαζαρίδης, Μωραΐτης (63ο Γαρυφαλόπουλος), Παπίτσας (68ο Ζώνας), Περιάδης.