«Τρίποντο» στο ρελαντί, με φωνές

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα της ΑΕΡΑ, καθώς επικράτησε στο γήπεδο Αφάντου, της Α.Ε. Λέρου με σκορ 2-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Πολλά παράπονα από τον διαιτητή, Δημήτρη Ατσικνούδα και τον δεύτερο βοηθό , Τσαμπίκο Μοσχάτο έχουν και οι δύο ομάδες.
Οι γηπεδούχοι παρόλο που αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν στο 22ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασάδο, ο Μαλλιάκας κινήθηκε ωραία στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 30ο ο Μασάδο απείλησε και πάλι με τον Χαλκίδη να αποκρούει ενώ στο 36ο η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στην ΑΕΛ αφού ο Τσάρας σούταρε δυνατά, ο Καλανδράνης απόκρουσε και την έστειλε στο δεξί του δοκάρι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-0 αφού ακυρώθηκε γκολ του Μασάδο στο 44ο λανθασμένα ως επιθετικό φάουλ.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 47ο με τον Τομάζο, με τον Χαλκίδη να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ δείγμα του ότι οι Ατσικνούδας και Μοσχάτος ήταν σε κακή μέρα αποτελεί η φάση του 50ου λεπτού, όταν σε ανατροπή του Μασάδο ο ένας έδειξε πέναλτι και ο άλλος φάουλ εκτός περιοχής με την απόφαση του δεύτερου να «περνάει».
Η ΑΕΡΑ κατάφερε τελικά να κλειδώσει τη νίκη στο 65ο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Χαλκίδη και ο Πλύγκος από θέση οφσάιντ έκανε το 2-0 με τον Μοσχάτο να δείχνει σέντρα κάνοντας έτσι ακόμη ένα λάθος στο ματς. Από εκεί και πέρα όπως ήταν λογικό υπήρχε εκνευρισμός και δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο με αποκορύφωμα τις κόκκινες κάρτες στον Επιφάνη για τους γηπεδούχους και στον Πλόχωρο για την Α.Ε.Λ. στο 85ο λεπτό.
Τα γκολ:
22ο : Ο Μασάδο εκτέλεσε φάουλ με σέντρα μέσα στην περιοχή, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Νικήτας Μαλλιάκας που με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
65ο :Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερ Μασάδο, με την μπάλα να βρίσκεται στο κάθετο δοκάρι, ο Πλύγκος πήρε το «ριμπάουντ» και δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ΑΕΡΑ.
ΑΕΡΑ: Καλανδράνης, Γαργάλης, Μαλλιάκας, Καραγιάννης (80ο Ροκάι), Κατσαρής, Κασιώτης, Επιφάνης, Μασάδο, Νικολής (72ο Κοντάρης), Πλύγκος (86ο Παπασωτηρίου), Τομάζος.
Α.Ε. Λέρου: Χαλκίδης, Κοτσάνης, Καστής (70ο Καράγκιολης), Ντεληγιώργης, Βασιλείου, Τσάτσος, Καρπαθάκης (60ο Γιαννουκάς), Καρπάθιος (46ο Ηλίας), Πλόχωρος, Τσάρας, Δράκος.