Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα beach volley Κ20: Θετική πρεμιέρα, ήττες στην συνέχεια για τα παιδιά μας

Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στη Σμύρνη της Τουρκίας.
Στα αγόρια το δίδυμο του Κώου Γιάννη Καρδούλια και του Ροδίτη Δημήτρη Καλιόζη στον μοναδικό αγώνα που έδωσαν την Πέμπτη επικράτησαν με 2-0 σετ των ισραηλινών αντιπάλων τους κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Στα κορίτσια η Ελπίδα Πιτσιγκώνη και η Ροδίτισσα Σταματία Γκιζέττη έχασαν στο πρώτο ματς από τις Γαλλίδες Γκουάν και Ποτιέ, αλλά έκαναν την καθοριστική νίκη στο δεύτερο παιχνίδι με την ομάδα της Τουρκίας.
Από εκεί και πέρα, η δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης την Παρασκευή, δεν ήταν καλή η εκκίνηση για τις Εθνικές Ομάδες.
Στα αγόρια οι Καρδούλιας και Καλιόζης ηττήθηκαν στο ντέρμπι του Δ’ ομίλου από τους Ουκρανούς Μπόικο και Σάβιν με 2-0 σετ (21-15, 21-10).
Στα κορίτσια οι Πιτσιγκώνη και Γκιζέττη ηττήθηκαν με 0-2 σετ (14-21, 10-21) από τις Μοντέιρο και Σάντος (Πορτογαλία) και κατέλαβαν την 3η θέση στον όμιλο περιμένοντας πλέον να μάθουν τον αντίπαλο τους στη φάση των «24».