«Άνεμος» ο Σεΐτης στο Κατάρ!

Λίγο το άγχος της παρθενικής εμφάνισης σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, λίγο η μέτρια εκκίνηση, «υποχρέωσαν» τον Μιχάλη Σεΐτη να μείνει εκτός μεταλλίων στην κούρσα των 400μ. κατηγορίας Τ43 που διεξήχθη την Τρίτη, στο πλαίσιο της 6ης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος «Ντόχα 2015», όμως τόσο ο ίδιος όσο και όλοι οι φίλοι του κλασικού αθλητισμού δεν μπορούν παρά να είναι ικανοποιημένοι από την παρουσία του Ροδίτη αθλητή στο αγώνισμα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 50.93 και κατέκτησε την 4η θέση της τελικής κατάταξης, ενώ η «γλυκόπικρη» γεύση που άφησε το αποτέλεσμα δείχνει και την αξία και ποιότητα του Μιχάλη. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό, αν δεν είχαν συγχωνευθεί δύο κατηγορίες στο συγκεκριμένο αγώνισμα και ο Ροδίτης δρομέας δεν είχε να αντιμετωπίσει αθλητές που είχαν πλεονέκτημα σε σχέση με τον ίδιο.

Το χρυσό μετάλλιο με ευρωπαϊκό ρεκόρ (σ.σ. το προηγούμενο κατείχε ο Σεΐτης) κατέκτησε ο Γερμανός Ντέιβιντ Μπέχρε με 48.42, ενώ δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Χάντερ Γουντχαλ με 49.05.

Ο πρωταθλητής του Γιώργου Παναγιωτόπουλου αν και από τους πιο αδικημένους λόγω του κοινού συναγωνισμού με την κατηγορία Τ43 (διπλός ακρωτηριασμός) φαινόταν μετά τον αγώνα όχι απλά ασταμάτητος, αλλά έτοιμος να διεκδικήσει την παγκόσμια κορυφή αν αναλογιστούμε τι κατάφερε να πετύχει μόλις στην πρώτη του παγκόσμια εμφάνιση.

Ο Σεΐτης μίλησε στο Sportsfeed για τα συναισθήματα και τις ξεχωριστές στιγμές που βιώνει μέσα στο εθνικό στάδιο Σουχεΐμ Μπιν Χαμάντ, αφιερώνοντας την επιτυχία του σε όλους τους Έλληνες:

«Τα συναισθήματα μου μετά της κούρσα ήταν ανάμεικτα. Από την μια περίμενα κάτι καλύτερο, από την άλλη πήρα την 4η θέση στο πρώτο μου παγκόσμιο πρωτάθλημα 2 χρόνια και κάτι μετά το ατύχημα μου και αυτό μόνο χαρούμενο μπορεί να με κάνει. Ήταν πολλοί Έλληνες εκεί και με έκαναν να νιώσω σαν να κέρδισα. Ο στόχος μου στα 100μ. είναι αρχικά να περάσω στον τελικό και εκεί θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο που μπορώ. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου, τον προπονητή μου τους φίλους μου και τους προσθετικούς μου κυρίους Δημήτρη και Κωνσταντίνο Χρονόπουλο και το χορηγό μου τη Nike. Αφιερώνω την επιτυχία μου σ αυτούς και σε όλους τους Έλληνες».

Να σημειωθεί, ότι το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 400μ.Τδδ παραμένει στην κατοχή του Έλληνα πρωταθλητή, καθώς η επίδοση του Γερμανού Ντέιβντ Μπέρε ήταν μεν καλύτερη, αλλά σε άλλη κατηγορία (Τ43 δύο ακρωτηριασμένων άκρων).