Παγκόσμια λάμψη από Σεΐτη στο Λονδίνο!

Λίγα 24ωρα μετά το χρυσό μετάλλιο στα 400μ. και ο Μιχάλης Σεΐτης βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου που φιλοξενήθηκε στο Λονδίνο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. κατηγορίας Τ44, χαρίζοντας στην Ελλάδα το 6ο κατά σειρά μετάλλιο στη διοργάνωση της βρετανικής πρωτεύουσας.

Ο Σεΐτης, ο οποίος είχε προκριθεί στον τελικό με τον 2ο καλύτερο χρόνο, κάλυψε την απόσταση σε 22.53, επίδοση που είχε και ο Νοτιοαφρικανός Αμού Φουριέ. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέκτησε ο Αμερικανός Τζάριντ Ουάλας με 22.37.

«Χρυσός» και ο Στεφανουδάκης

Τα σκήπτρα στον ακοντισμό του παγκοσμίου πρωταθλήματος, διατήρησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως συνέβη το 2015 στην Ντόχα έτσι και στο Λονδίνο, κατέκτησε την κορυφή του αγωνίσματος (F54), σημειώνοντας μάλιστα και ρεκόρ αγώνων.

Ο κάτοχος δύο Παραολυμπιακών μεταλλίων, στην πέμπτη βολή έστειλε το ακόντιο στα 29 μέτρα 51 εκατοστά, επίδοση που τον έφερε στην υψηλότερη θέση του πόντιουμ των νικητών για δεύτερο σερί παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Στεφανουδάκης, ο οποίος να θυμίσουμε πως ήταν 1ος στο Ρίο 2016 και 3ος στο Λονδίνο 2012, είχε άλλη μια βολή πάνω από τα 29 μέτρα και συγκεκριμένα 29.22 στην έκτη προσπάθεια. Οι υπόλοιπες βολές του ήταν 27.57, 28.65, 28.95 και 27.21μ.

Οκτώ μετάλλια η Ελλάδα

Ο Δημήτρης Ζησίδης χρειάστηκε μόλις μια βολή πάνω από τα 9.5 μέτρα, για να χαρίσει στην Ελλάδα το όγδοο κατά σειρά μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου που ρίχνει αυλαία απόψε στο Λονδίνο. Ο Έλληνας πρωταθλητής στέφθηκε χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής στη σφαίρα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, την ελληνική παρουσία στην μεγαλύτερη διοργάνωση του στίβου μετά τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Ζησίδης, ο οποίος ήταν «χάλκινος» και στους Αγώνες της Βραζιλίας τον περασμένο Σεπτέμβριο, είχε καλύτερη βολή στα 9 μέτρα 57 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Όλες οι υπόλοιπες βολές του ήταν κάτω από τα 9.5 μέτρα, το οποίο πάντως δεν στάθηκε εμπόδιο για να μπορέσει να βρεθεί στο πόντιουμ των νικητών σε ακόμη μία μεγάλη διοργάνωση. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Ζησίδη ήταν 8.86, 9.27, 8.46 και 9.11μ. ενώ ήταν άκυρος στην τέταρτη προσπάθεια.

Ο ελληνικός στίβος, παρά τις σημαντικές απουσίες των Κωνσταντινίδη, Φερνάντες και Κάπελλα, κατάφερε να κατακτήσει οκτώ μετάλλια στη διοργάνωση της βρετανικής πρωτεύουσας. Δύο μετάλλια και συγκεκριμένα ένα χρυσό και ένα ασημένιο πήρε ο Σείτης στα 400 και 200μ. αντίστοιχα, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Στεφανουδάκης στο ακόντιο, ασημένια μετάλλια πήραν οι Σταματουλά και Κουτούλιας στη σφαίρα και το τριπλούν αντίστοιχα, ενώ χάλκινα μετάλλια στη σφαίρα πήραν Μαντούδη, Λιάγκου αλλά και ο Ζησίδης.

Η ανακοίνωση του ΑΟ Σταματίου

«Είναι μεγάλη η τιμή και η υπερηφάνεια μας να βρεθεί ο σπουδαίος μας αθλητής Μιχάλης  Σεΐτης στο βάθρο των νικητών, δύο φορές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ στο Λονδίνο. Μετά το χρυσό στα 400μ. Τ44 κατέκτησε και το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ., με μια απίστευτη κούρσα, που χάρισε στην Ελλάδα το 6ο κατά σειρά μετάλλιο στη διοργάνωση της βρετανικής πρωτεύουσας.

Με την αγωνιστικότητα που τον χαρακτηρίζει ο Μιχάλης  Σεΐτης κατάφερε να θεωρείται σήμερα ένας από τους κορυφαίους αθλητές της Ελλάδας αλλά και ολόκληρου του κόσμου. Ειλικρινής, δυναμικός, μαχητής, αξιοπρεπής, παθιασμένος με τη ζωή και τις αξίες της,  καταθέτει κάθε φορά την ψυχή του μέσα στο κουλουάρ του γηπέδου.

Είναι γνωστό ότι ο αθλητισμός προσφέρει πολλά σωματικά και ψυχικά οφέλη σε όσους ασχολούνται με αυτόν. Σήμερα ο Μιχάλης Σεΐτης πρόσφερε στον αθλητισμό. Τον ανέδειξε  ως θεσμό, προώθησε το αθλητικό ιδεώδες, την ευγένεια και τα αγνά  κίνητρα καθώς και την αναγκαιότητα για τη διαφύλαξη και διατήρησή τους. Πρόσφερε στη νεολαία μας το καλύτερο πρότυπο ζωής, της αισιοδοξίας, του αγώνα,  της άμιλλας.  Πρόσφερε σε μας, τους αθλητικούς παράγοντες, την ηθική ικανοποίηση ώστε να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για τον αθλητισμό και να ονειρευόμαστε μέσα από αυτόν.

Μιχάλη Σεΐτη, ο Πρόεδρος Μάνος Κόκκινος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου θα είμαστε δίπλα σου σε κάθε νέα προσπάθεια για την κορυφή!».