Επίδειξη δύναμης και στην Κάλυμνο

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Διαγόρας στην Κάλυμνο, όπου και επικράτησε του τοπικού ΑΟ Βαθύ με το εντυπωσιακό 8-1, φτάνοντας στην πέμπτη διαδοχική του νίκη στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries.

Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην Κάλυμνο και δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους να ελπίζουν στο θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ είχαν «καθαρίσει» το ματς, δεν έριξαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στον θρίαμβο του 8-1.

Ο Διαγόρας ξεκίνησε «φουριόζος» το παιχνίδι και από την αρχή «έπνιξε» τον αντίπαλο του, διατηρώντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία των γηπεδούχων. Το σκορ για τον «γηραιό» άνοιξε στο 13ο λεπτό ο Πέτρος Ζουρούδης, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδα του ο Καπουράνης στο 20’. Ο Πεταυράκης ανέλαβε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και «έγραψε» το 3-0 στο 29’, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν δέκα λεπτά αργότερα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαγρέ.

Στο δεύτερο μέρος και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν «κλειδώσει» τη νίκη, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους. Στο 46’ ο Μαΐλης σημείωσε το 4-1 για τον Διαγόρα, ενώ ο Ζουρούδης στο 58’ έχασε την ευκαιρία να αυξήσει το δείκτη του σκορ, καθώς αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Ότι δεν πέτυχε ο αρχηγός και προπονητής του «γηραιού» λίγο νωρίτερα, το κατάφερε στο 68’ ο Καπουράνης που πέτυχε το πέμπτο γκολ του Διαγόρα, για να έρθει ο Σαλαμαστράκης στο 75’ και να «γράψει» το 1-6. Ο Αγγελόπουλος συνεισέφερε με τη σειρά του στα γκολ του Διαγόρα, αφού σημείωσε το 1-7 στο 80’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πεταυράκης στο 85’.

Με αυτόν τον τρόπο ο Διαγόρας έκανε το 5Χ5 στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries και συνεχίζει να οδηγεί την «κούρσα» στη βαθμολογία, ενώ το Βαθύ έμεινε στους τέσσερις βαθμούς που έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής. Την επόμενη αγωνιστική (6η), ο Διαγόρας έχει δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας αποστολή, αυτή τη φορά στη Σάλακο κόντρα στην τοπική Ασπίδα, με την ομάδα της Καλύμνου να αντιμετωπίζει στα Μαριτσά τον τοπικό Ηρακλή.

Διαιτησία: Ωραιόπουλος, Πατσιαούρας, Ατσαλάκης.

ΑΟ Βαθύ: Αμοργίνος, Γιαμαίος, Καμπούρης, Χαλίκος (20’ Ζαρούφης), Τσαγγάρης, Φέκκας (58’ Μπαιράμης), Σάντος (67’ Φράγκος), Βουτσάς, Καρράς, Σαγρές, Ασπράς

Διαγόρας: Ταμπάσης, Προβατίδης (35’ Καραγεωργίου), Θεοδοσίου, Φωτεινής, Μαΐλης, Σαλαμαστράκης, Καπουράνης, Ανδράλας (10’ Επιφάνης), Αγγελόπουλος, Ζουρούδης (70’ Μπαούρης), Πεταυράκης