Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στους «8» Διαγόρας και Κλεάνθης

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου της αγωνιστικής περιόδου 2017-2018 βρίσκονται ο Διαγόρας και ο Κλεάνθης, μετά από τις νίκες που πέτυχαν στα επιπρόσθετα παιχνίδια της διοργάνωσης, απέναντι στον ΓΑΣ Ιάλυσος και Ηρακλή Μαριτσών, αντίστοιχα.
Οι «ροσονέρι» επικράτησαν των Μαριτσενών στο γήπεδο Παραδεισίου με σκορ 3-1, ενώ ο «γηραιός» επιβλήθηκε τον «τοξοβόλων» στην παράταση με 2-1 ( κανονική διάρκεια 1-1).
Κλεάνθης- Ηρακλής Μαριτσών: 3-1
Οι γηπεδούχοι του Ανδρέα Σταύρου είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ, καθώς στο 19ο λεπτό έκαναν το 1-0 με Σάββα Μπαούρη. Οι «ροσονέρι» στο 28ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με δράστη τον «συνήθη ύποπτο» Αντώνη Γεωργαλλή. Οι Μαριτσενοί μείωσαν στο 42ο λεπτό σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπακωνσταντή, με τον Κώστα Πελέκη στο 53ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Διαγόρας- ΓΑΣ Ιάλυσος: 2-1 (κ.δ.1-1)
Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές στη σύνθεσή τους, με το παιχνίδι να είναι αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια τους. Οι «τοξοβόλοι» προηγήθηκαν με πλασέ του Αζεμάι Ταουλάν στο 53ο λεπτό. Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειξαν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν την νίκη- πρόκριση, ωστόσο, ο Γιάννης Καρπαθάκης είχε αντίθετη άποψη καθώς στο 87ο λεπτό με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.
Στην παράταση ο Διαγόρας κατάφερε να φέρει «τούμπα» την αναμέτρηση, καθώς στο 102ο λεπτό ο Κώστας Χειμωνέττος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ του «γηραιού».