Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στα ημιτελικά ο Αντίμαχος

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Δωδεκανήσου για πρώτη φορά στην ιστορία του, βρίσκεται πλέον ο Αντίμαχος, μετά από την νίκη- πρόκριση που πέτυχε σε βάρος της Δόξας στο γήπεδο της Ψίνθου με σκορ 3-2 για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.
Οι «κόκκινοι» του Γιώργου Σταμάτη έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αφού παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 3-0 στο 57ο λεπτό, οι «βυσσινί» του Παναγιώτη Σωτηρόπουλου αντέδρασαν, μείωσαν σε 3-2 στο 68ο λεπτό, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή του σκορ, με το εισιτήριο για τα ημιτελικά να καταλήγει στους Κώους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Αντίμαχου να έχει τον πλήρη έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατάφερε μόλις στο 7ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Δημήτρη Πη.
Στο 12ο λεπτό οι «κόκκινοι» έκαναν το 2-0 με κεφαλιά του Γαβριήλ Συνεσίου , που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντίμαχος ξεκίνησε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 57ο λεπτό με πλασέ του Δημήτρη Πη, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Από εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Δόξα Ψίνθου. Οι «βυσσινί» αρχικά μείωσαν σε 3-1 με τον Θόδωρο Λυριστή στο 63ο λεπτό και στο 68ο λεπτό έκαναν το 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Λυριστή, δείχνοντας ικανοί να φέρουν τούμπα το παιχνίδι.
Ωστόσο, ο Αντίμαχος ανέβασε την απόδοσή του, έλεγξε την μεσαία γραμμή και διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θωμά Πατσιόπουλου, που του έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Δόξα Ψίνθου: Ηλίας, Καρίκης, Μπαρμπαντώνης(46ο Σαββούλης), Μπατέστας, Δαλκίδης, Στελλάς, Τσομπάνογλου, Χατζηνικόλας, Κωστομοίρης(60ο Πετράς), Λυριστής Θ. , Λυριστής Μ.
Αντίμαχος: Μιαούδης, Ιωαννίδης, Καράλιαμης, Σοτίρι, Ζιώγας, Βλαντιμίροφ, Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Μπεκιρλάρι ( 20ο λ.τρ. Μποϊλής), Συνεσίου (85ο Κάρλος), Πης