ΑΠΟ Κερατσίνι- ΓΑΣ Ιάλυσος: Μοιρασιά στην πρεμιέρα

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το εκτός έδρας παιχνίδι του ΓΑΣ Ιάλυσος με τον ΑΠΟ Κερατσίνι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 6ο όμιλο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν με τέρμα του Μπερνιδάκη στο 16ο λεπτό, ενώ οι «τοξοβόλοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Βαττή στο 77ο λεπτό, έπειτα από ενέργεια του Λούκας Φαβάλι.
Το παιχνίδι στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ήταν αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Σε αυτό το διάστημα ο ΑΠΟ Κερατσίνι απείλησε τον ΓΑΣ Ιάλυσος, όμως η προσπάθεια του Ντούλια στο 8ο λεπτό, μετά από λάθος του Ανδρούτσου, δεν είχε αποτέλεσμα.
Ότι δεν κατάφεραν σε αυτή την φάση οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στον 16ο λεπτό με τον Μπερνιδάκη να πλασάρει από πλάγια θέση στην κλειστεί γωνία του Ανδρούτσου, κάνοντας το 1-0, με τον τερματοφύλακα του ΓΑΣ Ιάλυσος να φέρει ευθύνη για το γκολ.
Ο τέρμα που σημείωσαν οι γηπεδούχοι του τόνωσε ψυχολογικά, ανεβάζοντας την απόδοσή τους. Οι «τοξοβόλοι» βρισκόμενοι πίσω στο σκορ προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα. Ωστόσο, στο 31ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όμως η κοντινή κεφαλιά του Δελαπόρτα, μετά από σέντρα του Τσουμάγκα, αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μπότο.
Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν έγινε κάτι σημαντικό, εκτός από μία καλή προσπάθεια του Ντούλια στον 40ο λεπτό για τους γηπεδούχους που κατέληξε άουτ.
Τα δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΑΠΟ Κερατσίνι, με το διαγώνιο σουτ του Ντούλια στο 50ο λεπτό νε περνάει άουτ.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά ο ΓΑΣ Ιάλυσος ανέβασε την απόδοση του και πήρε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Από το 55ο λεπτό μέχρι και το 70ο λεπτό δημιούργησε τρεις ευκαιρίες με τους Δελαπόρτα, Καμπλιώνη και Πόποβιτς, χωρίς όμως να φτάσει στην ισοφάριση.
Ο προπονητής των «τοξοβόλων» αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Μπεγλεκτσή και τον νεοαποκτηθέντα Φαβάλι. Ο τελευταία στην πρώτη ουσιαστική προσπάθεια στην αναμέτρηση, δημιούργησε το γκολ της ισοφάρισης, αφού από προσπάθεια του στο 77ο λεπτό ο Βάττης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος συνέχισε την πίεση του για να φτάσει στο τέρμα που θα του έδινε την νίκη, όμως στο 85ο λεπτό ο τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μπότος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπεγλεκτσή.
Στα εναπομείναντα λεπτά, παρά τις προσπάθειες των «τοξοβόλων», το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 1-1.
Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Γιάννης Καλογερόπουλος, με βοηθούς τους Αρμακόλα και Κορτέση.
Τα γκολ
16ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον ΑΠΟ Κερατσίνι, η μπάλα έφτασε στον Μπερνιδάκη πλάγια και δεξιά. Ο έμπειρος επιθετικός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Ανδρούτσου που είχε λάθος αντίδραση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
77ο λεπτό. Ωραία ενέργεια του Φαβάλι από τα πλάγια και γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Βαττής στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, στην έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
ΑΠΟ Κερατσίνι: Μπότος, Τσουβαλτσίδης, Μπατής, Βαττής, Λίτσης ( 61ο Σιγάλας), Παπασπύρου, Ντούλιας, Σκεντεράι, Γκιάντης ( 75ο Διάκος), Μπερνιδάκης, Καλογιάννης (82ο Πασαλίδης).
ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδούτσος, Τσουμαγκάς, Τσούπρος, Παφιάκης ( 89ο Σπάρταλης), Αρχοντούλης, Βλάχος (72ο Μπεγλεκτσής), Καμπλιώνης ( 75ο Φαβάλι), Δελαπόρτας, Πόποβιτς, Πετρούσης, Δήμας.