Η Ελληνική ποδηλασία βράβευσε το Σάββατο τους κορυφαίους αθλητές της περασμένης χρονιάς. Τους πρωταγωνιστές σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και τα κορυφαία σωματεία του 2016. Η ετήσια τιμητική εκδήλωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (ΕΟΠ) και η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας, πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΕΟΕ).

Το παρών έδωσε το σύνολο της Ελληνικής ποδηλατικής οικογένειας, αλλά και πολλοί φίλοι του αθλήματος. Ξεχώρισαν ο Υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Σταύρος Κοντονής, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος, ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΕ και πρόεδρος της ξιφασκίας Μανώλης Κατσιαδάκης, η εκπρόσωπος του Υφυπουργού Αθλητισμού Γιώργου Βασιλειάδη, Ιωάννα Σεραφείμ, ο Πρόεδρος του Μοντέρνου Πεντάθλου Τάσος Πανταζίδης, ο πρώην βουλευτής της ΝΔ Γρηγόρης Αποστολάκος, ο εκπρόσωπος της ΕΟΠ στην ΕΟΕ Ιάκωβος Φιλιππούσης, εκπρόσωποι των χορηγών, ενώ παρουσιάστρια της εκδήλωσης ήταν η γνωστή δημοσιογράφος Ζέτα Θεοδωρακοπούλου.

Βραβεύτηκαν 52 συνολικά ποδηλάτες (36 αθλητές και 16 αθλήτριες), τα 5 σωματεία που πρωταγωνίστησαν το 2016, αλλά και οι χορηγοί – υποστηρικτές της Ομοσπονδίας. Μεταξύ αυτών που βραβεύτηκαν ήταν και αρκετοί Ροδίτες ποδηλάτες, οι οποίοι διέπρεψαν εντός του 2016.

Οι κορυφαίοι των κορυφαίων αθλητές και εκείνοι που έκαναν τις απονομές:

O Χρήστος Βολικάκης (ΠΟΗ Κάστρο) στην πίστα.

Την απονομή έκανε ο Σταύρος Κοντονής, τον οποίο τίμησε η Ελληνική Ομοσπονδία της ποδηλασίας, με πλακέτα που του έδωσε ο Πρόεδρος της ΕΟΠ Παναγιώτης Πριστούρης.

O Γιώργος Σταυρακάκης (ΠΟΧ Τάλως), επίσης στην πίστα.

Την απονομή έκανε η Ιωάννα Σεραφείμ που εκπροσώπησε τον Υφυπουργό Γιώργο Βασιλειάδη και παρέλαβε και την τιμητική πλακέτα της Ομοσπονδίας προς τον Υφυπουργό, από τον γενικό γραμματέα της ΕΟΠ Μιλτιάδη Κριμίζη.

O Γιάννης Ταμουρίδης (ΠΑΟΚ) στον δρόμο.

Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος στον οποίο απένειμε πλακέτα ο πρόεδρος της ΕΟΠ Παναγιώτης Πριστούρης.

O Δημήτρης Αντωνιάδης (ΠΣ Κρόνος) στην ορεινή.

Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος.

O Λουκάς Καταπόδης (ΑΟ Πήγασος) στους masters.

Την απονομή έκανε ο πρώην πρόεδρος της Ομοσπονδίας και μέλος του ΔΣ Θανάσης Τερζής.

Οι υπόλοιποι βραβευθέντες ανά κατηγορία (ηλικιακή):

Άνδρες: Σωτήρης Μπρέτας (ΑΣ Βόλου Άκρατος), Αναστάσιος Αντωνόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Ιωάννης Καλογερόπουλος (ΠΟ Πατρών), Νικόλαος Παγώνης (ΠΣ Κρόνος), Ζαφείρης Βολικάκης (ΑΠΟ Κορωπίου), Ζήσης Σούλιος (ΠΣ Κρόνος), Βασίλης Τσοπούρογλου (ΠΓΣ Λάρισας), Ιωάννης Σπανόπουλος (Πέλοτον ΠΟΗ Ατ), Γεώργιος Αργυριάδης (Πέλοτον ΠΟΗ Ατ.), Κωνσταντίνος Ανδριώτης (ΕΟΣ Αχαρνών), Αντώνιος Αχτύπης (ΠΟ Πατρών). Τις απονομές έκανε η Κατερίνα Αποστολίδη, εκπρόσωπος της Minoan Lines και η ΕΟΠ της απένειμε πλακέτα με το μέλος του ΔΣ Παναγιώτη Βαξεβανίδη.

Γυναίκες: Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός), Ελένη Τσάβαρη (Μεσόγειος ΠΣ Ρόδου), Ιωάννα Πλέγα–Γαβριλάκη (ΠΕΣΑ Αστέρας), Μαρία Θεοχάρη (ΠΣ Κρόνος). Τις απονομές έκανε ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΕ Μανώλης Κατσιαδάκης.

Έφηβοι: Βασίλειος Δημητρόπουλος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας (ΓΣ Διαγόρας), Παναγιώτης Λαβδάκης (ΠΟΧ Τάλως), Νικόλαος Καπετανίδης (ΑΣΟ Ποδηλάτης), Δημήτριος Χρηστάκος (Σπαρτιατικός ΓΣ), Ορφέας Συρίγος (ΑΣ Πρωτέας), Ιωάννης Κυριακίδης (ΑΣ Ο Ποδηλάτης). Τις απονομές έκανε ο πρώην Βουλευτής της ΝΔ Γρηγόρης Αποστολάκος.

Νεάνιδες: Αικατερίνη Ελευθεριάδου (ΠΟ Βέλος), Άννα Βάσσου (ΑΣ Ο Ποδηλάτης), Άννα Μπέντα (ΓΣ Διαγόρας).

Παίδες: Εμμανουήλ Ορφανουδάκης (ΑΟ Κύδων Χανίων), Ανδρέας Καλαθενός (ΓΣ Διαγόρας), Θεόδωρος Σταύρου (ΑΣ Βόλου Άκρατος).

Κορασίδες: Σταματία Κούρου (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου), Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως), Αθηνά Ζωή (ΑΟ Παράδεισος), Δήμητρα Τάτλη (ΠΑΟΚ). Τις απονομές έκανε ο Δανιήλ Τσούμας, της Electric Rey by Helma.

Masters: Ευάγγελος Κουτρουμπάς (ΠΟΧ Τάλως), Δημήτριος Λυμπέρης (ΠΟΧ Τάλως), Γεώργιος Γκίνης (ΑΟ Θησέας), Χαράλαμπος Μαλισιανός (ΑΟ Αίολος). Τις απονομές έκανε ο Πρόεδρος του Μοντέρνου Πεντάθλου Τάσος Πανταζίδης.

Παμπαίδες: Σταμάτης Σαββάκης (Ροδήλιος ΠΟ Ρόδου), Αθανάσιος Βάγης (ΑΟ Άθλος). Παγκορασίδες: Παναγιώτα Μπέντα (ΓΣ Διαγόρας).

Μίνι Μεγάλα Αγόρια: Μιχάλης Σαλαλτζόπουλος (ΠΟ Κάστρο), Μιλτιάδης Χαρόβας (ΓΣ Διαγόρας). Μίνι Μεγάλα Κορίτσια: Κωνσταντίνα Φαρφαρά (ΑΕΚ Τρίπολης), Βασιλική Ορφανουδάκη (ΑΟ Κύδων Χανίων).

Μίνι Μικρά Αγόρια: Αλέξανδρος Πολυδερόπουλος (ΠΟ Πατρών), Νικόλαος Μάνθος (ΠΓΣ Λάρισας). Μίνι Μικρά Κορίτσια: Δέσποινα Τουρλή (ΠΑΟΚ), Θεοφανία Μαρνελάκη (ΑΟ Κύδων). Τις απονομές έκανε ο Σπύρος Ανδρεόπουλος εκπροσωπώντας το ΑΣΕΑΔ.

Ομαδικά – Σωματεία: ΠΟΧ Τάλως, ΠΣ Κρόνος, Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ., ΑΟ Ολυμπιακός, ΑΟ Κύδων Χανίων. Τις απονομές έκανε ο Πρόεδρος της ΕΟΠ Παναγιώτης Πριστούρης και o Παναγιώτης Κοντός, (εκπροσωπώντας ΑμεΑ).

Τέλος η ΕΟΠ απένειμε τιμητικές πλακέτες στον Υποστράτηγο Παναγιώτη Κορδολέμη, Διοικητή Αστυνομικής Ακαδημίας και Αστυνομικό Διευθυντή – Διοικητή Τροχαίας Αθηνών Γεώργιο Διαμαντόπουλο. Τις απονομές έκανε το μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Ιάκωβος Γεωργίου.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ