Α’ Κατηγορία: Ο Ποσειδώνας ρίχνει τον Αστέρα

Πολύ σημαντική νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του στην Α’ Κατηγορία πέτυχε ο Ποσειδώνας Καρπάθου.
Η ομάδα του Γιάννη Καραμηνά επικράτησε του Αστέρα Μασάρων με σκορ 2-0 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής.
Οι Μασαρενοί από την πλευρά τους με την συγκεκριμένη ήττα παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον υποβιβασμό να είναι ορατός πιο πολύ από κάθε άλλη φορά.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ποσειδώνα να παίρνει τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αιφνιδιάζοντας τους Μασαρενούς.
Οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ από το 12ο έως το 38ο λεπτό, με δράστη τον Μανώλη Σπανό.
Αρχικά στο 12ο λεπτό μετά από σέντρα του Καζιλιέρη, ο νεαρός επιθετικός με ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και στην συνέχεια στο 38ο λεπτό με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Μασάρων ανέβασε την απόδοσή του, ισορροπώντας την κατάσταση και δημιούργησε ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, προκειμένου να μπει στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, χωρίς όμως να τα καταφέρει με το 2-0 υπέρ του Ποσειδώνα να μένει μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.
Την αναμέτρηση «σφύριξε» ο Μανώλης Παπαναγιαννίδης, με βοηθούς τους Στεφανάκη και Κούτση.
Ποσειδώνας Καρπάθου: Γαλάνης, Νασόπουλος, Κούτολος, Σπανός Ι. ( 84ο Καουκάκης), Χριστόπουλος, Μαντινάος, Τσιπιζίδης, Τσιαβέλης, Βασιλιώτης ( 78ο Φράγκος), Σπανός Μ., Καζιλιέρης ( 89ο Σπυριδάκης).
Αστέρας Μασάρων: Καραγιάννης, Κώστας, Διονυσακόπουλος (35ο λ.τρ. Βασιλειάδης), Καλοπίτας, Κιλασίν Ε., Κιλασίν Χ., Μπαϊρακτάρης, Λούππος ( 72ο Δημητριάδης), Στογιανόφσκι, Μίρτσεβ, Πλαγγέντης.