Επαγγελματική νίκη για Ιπποκράτη

Επαγγελματική νίκη με σκορ 82-77 πέτυχε ο Ιπποκράτης Κω κόντρα στην Α.Ε.Ν. Κηφισιάς, στο φινάλε του α’ γύρου στον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Με κορυφαίο τον Κώστα Χαρίση, που έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Ιπποκράτης ζορίστηκε αλλά πήρε τη νίκη, έχοντας βοήθειες και από τον Φάνη Κουμπούρα στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και πήραν το προβάδισμα με 2-8. Ο Ιπποκράτης κατάφερε να βρει λύσεις με Λεκάκη και Ονάσογλου και προηγήθηκε με 22-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη ήταν εξαιρετική και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χαρίση κατάφερε να ξεφύγει με +12 αλλά η Κηφισιά με τον Καμαριανό μάζεψε την διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (43-35).
Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης μπορεί να είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά όποτε πήγαινε να ξεφύγει στο σκορ παίρνοντας πόντους από Κουμπούρα και Χαρίση η Κηφισιά έβρισκε λύσεις αφού Καμαριανός και Ψαρόπουλος κρατούσαν κοντά στο σκορ την ομάδα της Κηφισιάς (60-56 το τρίτο δεκάλεπτο). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης ξέφυγε με έξι πόντους με Χαρίση και Τσακαλέρη η Κηφισιά μείωσε με Μοσχοβίτη και Κεφάλα αλλά ο Ιπποκράτης βρήκε λύση και ψυχολογία με τρίποντο του Χαρίση παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων. Μοσχοβίτης, Ψαρόπουλος και ο Κεφάλας κρατούσαν ζωντανή την Κηφισιά αλλά ο Ιπποκράτης είχε καθαρό μυαλό, ο Κουμπούρας ήταν εύστοχος απ’ την γραμμή των βολών και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε αυτήν την αγχωτική νίκη με 82-77.
*Πριν την έναρξη του ματς η διοίκηση του Ιπποκράτη Κω έδωσε ανθοδέσμη στον Κώστα Κεφάλα που αγωνίζεται στην Κηφισιά και ξεκίνησε την καριέρα του απ’ την κωακή ομάδα
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-20, 43-55 (ημ.), 60-56, 82-77
Διαιτητές: Καρπάνος- Γεράνιος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 16, Τρύπας 7(1), Ονάσογλου 7(1), Ασημακόπουλος 7(1), Λεκάκης 8, Χαρίσης 25(1), Τσακαλέρης 10, Καταβαίνης 2.
Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λιόγας): Καμαριανός 19, Μοσχοβίτης 18(1), Κεφάλας 14(2), Μαρίνος, Ντουζίδης, Χαικάλης, Χατζηνικόλας 12, Πρέκας 4, Ψαρόπουλος 11(1).