Στην κορυφή Χατζηνικολάου- Κώστογλου

Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στα αθλητικά δρώμενα του τόπου μας πέτυχαν χθες στην Πάτρα οι αθλητές του Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω Δημήτρης Χατζηνικολάου και Στέφανος Κώστογλου, κατακτώντας την πρώτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων κορασίδων στο μπιτς βόλεϊ. Οι αθλητές μας νίκησαν στον τελικό τους Κρητικούς Βολιτάκη/Κολά με 2-0 σετ (21-13, 21-12) και στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας για το 2014.

Σκληρή μάχη έγινε στον ημιτελικό το πρωί της Κυριακής 27 Ιουλίου όπου βρέθηκαν αντιμέτωποι με τους Ράπτη/Μακρή από την Πάτρα, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από όλους που ήταν εκεί σαν τελικός καθώς η κλήρωση έφερε αντιμέτωπες τις κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες του τουρνουά. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα παίρνοτας το πρώτο σετ με 21-16. Όμως οι Πατρινοί με βοήθεια από το Πατρινό κοινό κατάφεραν μετά από ένα συγκλονιστικό σετ με αρκετές ανατροπές να ισοφαρίσουν τον αγώνα παίρνοντας το σετ με 23-21. Στο τρίτο σετ η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-4 και 11-7, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά με όπλο το σερβίς και την άμυνα έκανε το απόλυτο παιχνίδι νικώντας οκτώ σερί πόντους για να τελειώσει το σετ με 15-11. Με αυτό τον τρόπο τα παιδιά μας πήραν την πρόκριση για τον τελικό, όπου αντιμετώπισαν την Κρητική ομάδα την οποία είχαν συναντήσει και στον όμιλο στην αρχή του τουρνουά. Το παιχνίδι του τελικού ήταν τυπική διαδικασία αφού οι Χατζηνικολάου/Κώστογλου επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους νικώντας εύκολα με 2-0 σετ.

Το δεύτερο ζευγάρι από την Κω που πήρε μέρος στο τουρνουά οι Χρήστος Γιαννόπουλος και Θεοδόσης Παπαστεριάδης έφτασαν μια ανάσα από τα ημιτελικά αφού πήραν τη δεύτερη θέση στον όμιλο και στο μπαραζ που έγινε ανάμεσα στους δεύτερους των ομίλων έκαναν δύο ήττες στις λεπτομέρεις από το δίδυμο της Χαλκίδας Μανδηλάρη/Ρουσόπουλο με 2-0 (22-20, 21-16) και από τους Κρητικούς Βολιτάκη/Κολά με 2-1 (19-21, 21-11, 15-10) κατακτώντας τελικά την έκτη θέση στην Ελλάδα για φέτος.