Τρίποντο στο «ρελαντί»

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Φοίβος στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα του Κώστα Πάττα, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κατακτήσει το τρίποντο με σκορ 2-0, απέναντι στον Καλυμνιακό, φτάνοντας τους 18 βαθμούς στην συλλογή του.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κρεμαστενούς να έχουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλα, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Καλυμνιακού.
Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν καλή απόδοση, ωστόσο, φάνηκαν επικίνδυνοι σε τέσσερις περιπτώσεις.
Τελικά, άνοιξαν το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Στο 37ο λεπτό ο Ορφανίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Καλυμνιακού από τον Κοτσάνη, με τον διαιτητή Μανώλη Κυρίτση να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ορφανίδης κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Φοίβο να «κλειδώνει» την νίκη στο 57ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Αξιώτη, ο Σαλαμαστράκης με μονοκόμματο σουτ, στην «καρδιά» της περιοχής του Καλυμνιακού έκανε το 2-0.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο, έγιναν φάσεις για να σημειωθεί και άλλο τέρμα, κάτι που τελικά δεν έγινε.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Κυρίτσης, με βοηθούς τους Κάζα και Μπέκα.
Φοίβος: Φαρμακαλής, Ντόστι, Φελεγκάκης, Τζεμαλάι, Σαλαμαστράκης, Ορφανίδης ( 84ο Τσουβαλάς), Αξιώτης, Δράκος, Κουδούνης (58ο Αργέντης), Μήτρου, Ζουρούδης.
Καλυμνιακός: Ζερβός, Κοτσάνης, Κλάψης, Κανέλλης, Φράγκος, Τσαγκάρης, Χουρδάς ( 63ο Κασιώτης), Τρικοίλης Γ., Κλειδαράς, Λελέκης ( 84ο Έλληνας), Ζεμπιλάς ( 63ο Τρικοίλης Σ.).