Kολοσσός- Ολυμπιακός: 65-93 -Κατέρρευσε στο τέλος!

Ο Κολοσσός κέρδισε δύο δεκάλεπτα στο Σ.Ε.Φ. έχασε άλλα τόσα και τελικά ηττήθηκε με το «πλασματικό» 93-65 από τον Ολυμπιακό. Όπως και στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, έτσι και σήμερα στο Σ.Ε.Φ. ο Κολοσσός έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκε στον καλύτερο αντίπαλο του. Οι «θαλασσί» με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς κατάφεραν να προηγηθούν στο α’ δεκάλεπτο (21-23), αλλά με αιχμή του δόρατος τον Πέτγουεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 27-11, ξέφυγαν και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Ο Κολοσσός τα περίμενε σχεδόν όλα από τον Μάικ Τζέιμς, που μονοπώλησε στις επιθέσεις της ομάδας και πέτυχε 20 από τους 34 πόντους των «θαλασσί» στο α’ ημίχρονο. Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για τους Ροδίτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 6-7 (4’) και 9-11 5’… Ο Κολοσσός δεν άφησε τον Ολυμπιακό να βρει το ρυθμό του (15-13) και μάλιστα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 21-23. Στη β’ περίοδο ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και το 23-23 έγινε 34-23 (14’) με οκτώ πόντους του Πέτγουεϊ και ένα τρίποντο του Λαφαγιέτ. Οι Ροδίτες έπαθαν αφλογιστία και η ψαλίδα άνοιξε στο +17 (42-25) με τον Αγραβάνη. Ο Κολοσσός πλησίασε σε 44-32 και το ημίχρονο τελείωσε 48-34, με τους «θαλασσί» να υπερτερούν στα ριμπάουντ (15-22), αλλά έκαναν και 14 λάθη (4 Μπούλιαν, 3 Τσάμης) έναντι μόλις 5 του Ολυμπιακού.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έγινε απειλητικός από κάθε άποψη… Το 51-34 έγινε 51-41 (23’), ενώ οι Ροδίτες παίζοντας πολύ καλή άμυνα μπήκαν στο παιχνίδι. Με τρίποντο του Μπούλιαν και δίποντο του Τζαμάρ μείωσαν  σε 53-50 (26’) με σερί 5-18, ενώ είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στον πόντο αλλά ο Μπούλιαν αστόχησε σε δύο βολές. Αντ’ αυτού λοιπόν ο Αγραβάνης με τρίποντο και ο Χάντερ με ωραία προσπάθεια «έκοψαν» τα φτερά του Κολοσσού, με το σκορ να γίνεται 58-50 και να λήγει το γ’ δεκάλεπτο με 63-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κατέρρευσε αμυντικά, αφού δέχθηκε 30 πόντους και μοιραία ηττήθηκε με 93-65 στο Σ.Ε.Φ., με τους Αγραβάνη και Σπανούλη να δίνουν λύσεις στο φινάλε.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-23, 48-34(ημ.), 63-52, 93-65
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Μπήτης- Τσώνος Μ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουει 13(3), Χάντερ 7, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16(3), Σλούκας 6, Λαφαγιέτ 4(1), Λοτζέσκι 14(2), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 16(2), Μάντζαρης 4(1), Καββαδάς 9, Κατσίβελης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Τζαμάρ 6, Τζέιμς 28(3), Σμιθ 2, Στεφανίδης 2, Λίντεν 3(1), Τσάμης 7(1), Χάγκινς 6, Κανύχης, Μπούλιαν 11(1).