Στο τέλος ”καθάρισε” ο Ονάσογλου

Ο Ιπποκράτης έπαιξε με την φωτιά απέναντι στον Ε.Φ.Α.Ο. Ζωγράφου που κατάφερε μέχρι το τέλος να είναι στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά μπόρεσε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την 3η θέση της βαθμολογίας. Καθοριστικός ο Θοδωρής Ονάσογλου ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε δέκα συνεχόμενους πόντους και συνολικά 23 στο ματς και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να περάσει μπροστά στο σκορ και να φτάσει τελικά στη νίκη με 66-61. O Ιπποκράτης Casa Cook Hotel μπορεί να ξεκίνησε καλά έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και προηγήθηκε γρήγορα με 8-3 ωστόσο στην συνέχεια δεν είχε το καθαρό μυαλό αφού δεν είχε το συνηθισμένο του πάθος στην άμυνα επιτρέποντας στον ΕΦΑΟΖ που πήρε 10 πόντους απ’ τον Τσιτσιγιάννη και 8 απ’ τον Παπαρέγκα στο πρώτο δεκάλεπτο να πηγαίνει το ματς στον πόντο στον φινάλε της πρώτης περιόδου (19-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης είχε πρόβλημα και επιθετικά και είδε τον ΕΦΑΟΖ να περνά μπροστά με 23-24 με τον τρίποντο του Σαμοθράκη. Ασημακόπουλος και Κουμπούρας έδωσαν λύσεις αλλά ο Τσιτσιγιάννης που ήταν το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 30-33 με τον Χαρίση να μειώνει στο φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου σε 32-33.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο αφού με πόντους από Τσιτσιγιάννη, Στάθη και Παπαφλωράτο προηγήθηκαν με 32-39 στο 23’. Τσακαλέρης και Ονάσογλου ανέλαβαν δράση με τον δεύτερο με δέκα συνεχόμενους πόντους να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 49-46, 3 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΕΦΑΟΖ πλέον να μην βρίσκει εύκολα καλάθια αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν και την απόδοση τους στην άμυνα και το τρίτο δεκάλεπτο τους βρήκε να προηγούνται με 51-48.
Απ’ το ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι παίκτες του Ιπποκράτη έδειξαν ότι έχουν πλέον πιο καθαρό μυαλό και με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλύτερη άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με δέκα πόντους (58-48), 6:35 πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και πάλι κόλλησε επιθετικά ο Ιπποκράτης και επέτρεψε στον ΕΦΑΟΖ με πόντους από Καστανιώτη, Στάθη και Τσιτσιγιάννη να μειώσει στους τέσσερις (60-56) 3 λεπτά πριν το τέλος. Ο Χαρίσης έκανε το 62-56 με τον ΕΦΑΟΖ να μειώνει στους τρεις στην συνέχεια αλλά ο κορυφαίος του Ιπποκράτη, Ονάσογλου με 4/4 βολές στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικο 66-61.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-33 (ημ.), 51-48, 66-61
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης- Κουτσοδήμος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 10, Τρύπας, Ονάσογλου 23 (4), Σκούφης 5, Ασημακόπουλος 5, Λεκάκης 4, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 8, Καταβαίνης 1.
Ε.Φ.Α.Ο. ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 5, Γκαβασιάδης 4, Κοψιάς, Γρατσιάτος, Σαμοθράκης 7 (1), Καστανιώτης 4, Τσιτσιγιάννης 22 (3), Στάθης 9 (1), Παπαρέγκας 9 (2).