Ήττα στις λεπτομέρειες για Φοίνικα

Την ήττα στο τάι-μπρέικ (3-2) γνώρισε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας στη Σύρο από τον Παγχιακό, στο δεύτερο του παιχνίδι στους αγώνες μπαράζ. Η ήττα αυτή δεν έχει ιδιαίτερες συνέπειες για την ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη, η οποία έτσι κι αλλιώς για να τερματίσει πρώτη θα πρέπει να κερδίσει σήμερα με «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) τον Α.Σ. Σύρου.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ξεκίνησαν πολύ καλά στο 1ο σετ και προηγήθηκαν με 16-8, ωστόσο οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 16-16 και με τη ψυχολογία στο πλευρό τους, κέρδισαν με 23-25. Μάλιστα ο Παγχιακός πήρε και το 2ο σετ και το «καμπανάκι» ήχησε για τα καλά στους Ροδίτες, που αντέδρασαν και κατέκτησαν τα επόμενα δύο σετ με 25-20 και 25-22. Τα πολλά ατομικά λάθη όμως των παικτών του Φοίνικα έφεραν και την ήττα με 3-2. Πλέον, η ροδίτικη ομάδα επρόκειτο να διεκδικήσει την άνοδο της στην Α2 Κατηγορία, στο παιχνίδι με τον Α.Σ. Σύρου.

Τα σετ: 23-25 (27’), 21-25 (24’), 25-20 (25’), 25-22 (21’), 9-15 (15’)

Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Σαμπάνης Δ., Παπακωνσταντίνου Λ., Ανδρέου Γ., Ρουσέττος Σ., Γιακουμάρος Γ., Μπελούλης Α., Σαρικάς Λ., Χαριστής Σ., Πότσου Ν., Σαμπάνης Ρ., Καρυώτης Α., Αναστασάς Ι.
ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Νικήτας): Σπινθάμης Ε., Στέφας Δ., Κοντούδης Α., Μπουρούς Σ., Σινιτσάνης Χ., Κοντογεώργος Ν., Σαμουήλ Χ., Καστανάς Δ., Καββαλάς Α., Στρούμπής Σ., Αγγέλου Σ.