Α’ Κατηγορία: «Τρίποντο» παραμονής για την Δόξα

Σημαντική νίκη, που αποτελεί αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής της στην Α’ Κατηγορία, πέτυχε η Δόξα Καρδάμαινας, επικρατώντας του Ηρακλή Λάρδου με σκορ 5-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Λαρδιακούς, σκοράροντας πέντε φορές, με τους Λαμάι, Πη, Οχτάρα, Γεωργάκο και Χατζηαντωνίου.
Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν μετά από κάθετη πάσα του Χατζηαντωνίου ο Λαμάι πλάσαρε εύστοχα τον Καντιμοίρη για το 1-0. Η Δόξα ήταν καλύτερη, είχε διάθεση και κατάφερε σχετικά γρήγορα να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.
Στο 22ο λεπτό ο Χατζηπαναγιώτης κέρδισε πέναλτι απ’ τον Ευαγγελίδη και ο Πης το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Οχτάρας με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους αφού στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά φλύαροι.
Στο δεύτερο μέρος υπήρχε διάθεση για καλό ποδόσφαιρο, με την Δόξα να βγάζει στον αγωνιστικό χώρο όμορφους συνδυασμούς, καταφέρνοντας να σκοράρει άλλες δύο φορές. Μια με τον Γεωργάκο στο 64ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Χατζηαντωνίου και στο 75ο λεπτό ο Χατζηαντωνίου με σουτ έξω απ’ την περιοχή, έγραψε το 5-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Κορκής, Παντελής (46ο Γεωργάκος), Χατζησεβαστός, Χατζηπαναγιώτης (46ο Χαντάκαρος), Κουρζής Α., Μέμα, Λαμάι, Χατζηαντωνίου, Πης, Οχτάρας (66ο Θεοχαρούδης).
Ηρακλής Λάρδου: Καντιμοίρης, Διακογεωργίου, Καπιώτης, Καφάλας, Ευαγγελίδης Ι., Καλανδράνης, Φάκκας, Ρούφας (38ο λ.τ ρ. Διακολουκάς), Πάχου, Ταγκάεβ, Μπραούσι.