Με το δεξί ο Διαγόρας

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Μετς Β’ οι κορασίδες του Διαγόρα… Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου συνέτριψαν τον Αίολο Μυτιλήνης με 64-36, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους, μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο (11-14), μέχρι οι «κυανέρυθρες» να βρουν τα… πατήματα τους. Όταν οι Κολάη και Παπαδοπούλου ανέβασαν την απόδοση τους, τα πάντα έγιναν εύκολα για την ομάδα του Στέλιου Κωνσταντινίδη. Οι πρωταθλήτριες της Τ.Ε. Λέσβου με αιχμή του δόρατος την Βούρου δημιούργησαν προβλήματα στον «γηραιό», στο α’ δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια και με όπλο την άμυνα, ο Γ.Σ. Διαγόρας έφτασε εύκολα στην επικράτηση.
Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το β’ δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 6-21. Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου έσφιξαν την άμυνα τους, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο ημίχρονο με κάτι παραπάνω από νταμπλ-σκορ (17-35). Το β’ ημίχρονο έμοιαζε πολύ με το ξεκίνημα του αγώνα… Ο Αίολος μπήκε δυνατά και μείωσε τη διαφορά στους 14 πόντους (32-46), αλλά ο Γ.Σ. Διαγόρας μίλησε και φυσικά χαμογέλασε τελευταίος… Με εκπληκτική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά το συνεχές rotation του Στέλιου Κωνσταντινίδη, ο Γ.Σ. Διαγόρας έκανε σερί 4-18 και πήρε εύκολα τη νίκη με διαφορά 28 πόντων (64-36). Από τις «κυανέρυθρες» πολύ καλή παρουσία είχαν οι Κολάη, Παπαδοπούλου και Βυζεντίνη, που πέτυχαν 47 από τους 64 πόντους, ενώ από τον Αίολο προσπάθησε μόνο η Βούρου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-14, 17-35(ημ.), 32-46, 36-64
Διαιτητές: Γαρίνη- Λυράς
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Γιαννίκος): Λημναίου 4, Καρέκου, Καραβατάκη 3, Ντούλε, Βούρου 16, Τεντολούρη 4, Τσαχειρίδη 3.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κωνσταντινίδης): Κοιλιά Π. 5, Βυζεντίνη 14, Κανέλλη, Παπαδοπούλου 16(2), Αβδούλ, Κατσανεβάκη 2, Κολάη 17, Ντόζιτς 8, Ηρακλείδη 2, Κοιλιά Ν., Μπαράκα, Πελίκα.