Ιπποκράτης για… Α2!

Τεράστια νίκη (η τρίτη εκτός έδρας) πέτυχε ο Ιπποκράτης Κω στη Νέα Ερυθραία κόντρα στον τοπικό Πανερυθραϊκό (με 72-68) και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής (όμιλος νότου). Παίζοντας αποφασισμένα και με αιχμές του δόρατος τους Κουμπούρα και Ασημακόπουλο, η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη πέτυχε τον απόλυτο θρίαμβο σε μία πολύ δύσκολη έδρα και άνοιξε για τα καλά την πόρτα της Α2 Κατηγορίας. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η εξαιρετική άμυνα του Ιπποκράτη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού άφησε χωρίς πόντο τους γηπεδούχους για πέντε περίπου λεπτά και μετέτρεψε το 56-50 σε 56-58 στο 35’. Μάλιστα η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε χωρίς τον Γιώργο Σκούφη, σε μία δυνατή έδρα και απέναντι σε μία ομάδα που ήταν δεύτερη στο βαθμολογικό. Οι παίκτες του Ιπποκράτη όμως αποδείχθηκαν «ψυχάρες» και πήραν αυτό το τεράστιο «διπλό» και παράλληλα πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, που τους απογειώνει προς την… Α2!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-15, 34-28 (ημ.), 56-50, 68-72
Διαιτητές: Μπανασάκης- Καρανικόλα Αλ.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Καλλιανιώτης 9(3), Δερμιτζάκης 5(1), Τσακίρης 5(1), Σκάνδαλος 14, Γιαουρτόγλου 12, Αντωνίου, Μακρόπουλος 8, Σταθόπουλος 6(2).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 24(1), Τρύπας 6(2), Ονάσογλου 6, Ασημακόπουλος 22(1), Λεκάκης 6, Χαρίσης 2, Τσακαλέρης 6, Καταβαίνης.