«Η ήττα ήταν ένα καλό μάθημα»

Απρόσμενη ήττα με σκορ 4-3 γνώρισε το Σάββατο, από τον Καλυμνιακό, ο Ηρακλής Μαριτσών, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, στον 1ο όμιλο.
Η ομάδα του Γιώργου Σάββενα, προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να αλλάξει την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στην ολική ανατροπή του σκορ.
Η «δσπορ» επικοινώνησε με τον νεαρό τεχνικό των «πρασίνων» που δήλωσε τα ακόλουθα:
« Όσο κι αν φαίνεται παράξενο το αποτέλεσμα μάς αδικεί, σύμφωνα με την εικόνα που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο πρώτο ημίχρονο, όντως ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και όσες ευκαιρίες δημιούργησε τις έκανε γκολ.
Στο δεύτερο μέρος, άλλαξαν τα πράγματα, βγήκαμε στο γήπεδο συνειδητοποιημένοι για το τι μας περιμένει και αποφασισμένοι να γυρίσουμε το παιχνίδι.
Καταφέραμε να μειώσουμε και μετά το 4-3 είχαμε ευκαιρίες, όχι μόνο για να ισοφαρίσουμε, αλλά και για να πάρουμε τη νίκη, γι’ αυτό και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους στο δεύτερο ημίχρονο.
Η ήττα από τον Καλυμνιακό είναι ένα καλό μάθημα, έτσι ώστε να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια.
Ξεχνάμε το παιχνίδι στην Κάλυμνο και κοιτάμε τη συνέχεια, για να επιστρέψουμε στις νίκες, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με τον Κολοσσό Κάστρου».
Το ευχάριστο για τον Γιώργο Σάββενα είναι ότι δεν πρόεκυψε κάποιο πρόβλημα από το παιχνίδι στην Κάλυμνο και έτσι όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι στη διάθεσή του, για το εντός έδρας παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Κολοσσού Κάστρου.
Η προετοιμασία των «πρασίνων» για την συγκεκριμένη αναμέτρηση, ξεκίνησε χθες στο γήπεδο Μαριτσών, με το νεαρό τεχνικό αρχικά να αναλύει στους ποδοσφαιριστές τα λάθη τους από το παιχνίδι με τον Καλυμνιακό και στη συνέχεια έδωσε εντολή να εκτελεστούν, ασκήσεις φυσικής κατάστασης και αγωνιστικά παιχνίδια με την μπάλα.