Με τέσσερις αθλητές και πέντε αθλήτριες θα συμμετάσχει τελικά η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που θα διεξαχθεί στο Μπέρμιγχαμ της Βρετανίας από 1 μέχρι 4 Μαρτίου.

Κατερίνα Στεφανίδη και Βούλα Παπαχρήστου θα αγωνιστούν έχοντας κατακτήσει μετάλλιο στην προηγούμενη διοργάνωση (χάλκινα) ενώ παρόντες όπως και το 2016 θα είναι ο Κώστας Φιλιππίδης με τον Κώστα Δουβαλίδη. Από την ομάδα που είχε ταξιδέψει το 2016 στο Πόρτλαντ θα απουσιάσουν ο Κώστας Μπανιώτης και η Νικόλ Κυριακοπούλου που δεν κατάφεραν να πιάσουν τα όρια πρόκρισης. Το βάπτισμα του πυρός θα πάρουν πέντε νέα πρόσωπα. Για πρώτη φορά θα αγωνιστούν οι Μίλτος Τεντόγλου και Εμμανουήλ Καραλής που έχουν γεμάτα επιτυχίες βιογραφικά στις μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες, ενώ για πρώτη φορά θα αγωνιστούν και η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη, αλλά και οι Μπελιμπασάκη – Πεσιρίδου.

Η κατάταξη είναι βάσει των μέχρι στιγμής επιδόσεων και υπολογίζονται μόνο όσοι θα αγωνιστούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ.

Άνδρες
Κώστας Δουβαλίδης 60μ. εμπόδια – 7.69, 22η επίδοση – 4η συμμετοχή, 9ος το 2014
Κώστας Φιλιππίδης επί κοντώ – 5.85μ., 5η επίδοση – 5η συμμετοχή, 1η χρυσό μετάλλιο (2014)
Εμμανουήλ Καραλής επι κοντώ – 5.78μ. 7η επίδοση – 1η συμμετοχή
Μίλτος Τεντόγλου μήκος – 7.95μ., 15η επίδοση – 1η συμμετοχή

Γυναίκες
Ραφαηλία Σπανουδάκη 60μ. – 7.29, 38η επίδοση – 1η συμμετοχή
Μαρία Μπελιμπασάκη 400μ. – 52.28, 9η επίδοση – 1η συμμετοχή
Ελισάβετ Πεσιρίδου 60μ. εμπόδια – 8.11, 25η επίδοση – 1η συμμετοχή
Κατερίνα Στεφανίδη επί κοντώ – 4.83μ., 3η επίδοση – 2η συμμετοχή, 1 χάλκινο μετάλλιο (2016)
Βούλα Παπαχρήστου τριπλούν – 4.25μ., 3η επίδοση – 2η συμμετοχη, 1 χάλκινο μετάλλιο (2016)

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη μάλιστα θα είναι αυτή που θα ξεκινήσει τις ελληνικές συμμετοχές καθώς θα αγωνιστεί πρώτη από όλους στον προκριματικό των 60μ. και θα ακολουθήσει η Μαρία Μπελιμπασάκη, με την Ελισάβετ Πεσιρίδου και τον Μίλτο Τεντόγλου που θα είναι η πρώτη ελληνική συμμετοχή σε τελικό.

Οι δύο αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλια το 2016 στο Πόρτλαντ, Στεφανίδη και Παπαχρήστου θα αγωνιστούν σε τελικούς την τρίτη μέρα μαζί με Δουβαλίδη και Τραΐκοβιτς στα εμπόδια. Φιλιππίδης και Καραλής θα είναι οι τελευταίες συμμετοχής, την 4η μέρα των αγώνων, δίχως όμως να αποκλείεται κυπριακή παρουσία στον τελικό των 60μ. εμποδίων που είναι το προτελευταίο αγώνισμα των αγώνων.

1η μέρα – 1 Μαρτίου
20:45 τελικός ύψος ανδρών
20:45 τελικός ύψους γυναικών
22:15 τελικός 3.000μ. γυναικών

2η μέρα – 2 Μαρτίου
12:00 60μ. έπταθλο
12:18 60μ. εμπόδια πένταθλο
12:35 60μ. γυναικών προκριματικός – Ραφαηλία Σπανουδάκη
12:40 μήκος επτάλο
13:20 400μ. ανδρών προκριματικός
13:55 ύψος πένταθλο
14:00 σφαιροβολία έπταθλο
14:10 400μ. γυναικών προκριματικός – Μαρία Μπελιμπασάκη
14:50 3.000μ. ανδρών προκριματικός
15:15 σφαιροβολία πένταθλο
20:00 μήκος πένταθλο
20:05 60μ. εμπόδια γυναικών προκριματικός – Ελισάβετ Πεσιρίδου
20:50 60μ. γυναικών ημιτελικός
21:13 800μ. ανδρών προκριματικός
21:35 μήκος ανδρών τελικός – Μίλτος Τεντόγλου
21:45 ύψος έπταθλο
21:48 1.500μ. γυναικών προκριματικός
22:10 σφαιροβολία γυναικών τελικός
22:17 800μ. πένταθλο
22:32 400μ. γυναικών ημιτελικός
23:06 400μ. ανδρών ημιτελικός
23:38 60μ. γυναικών τελικός

3η μέρα – 3 Μαρτίου
12:00 60μ. εμπόδια έπταθλο
12:15 60μ. ανδρών προκριματικός
13:00 τριπλούν γυναικών τελικός – Βούλα Παπαχρήστου
13:05 επί κοντώ έπταθλο
13:15 1.500μ. ανδρών προκριματικός
13:45 σφαιροβολία ανδρών τελικός
13:50 800μ. γυναικών προκριματικός
14:31 4Χ400μ. ανδρών προκριματικός
15:05 4Χ400μ. γυναικών προκριματικός
20:00 επί κοντώ γυναικών τελικός – Κατερίνα Στεφανίδη
20:05 60μ. εμπόδια γυναικών ημιτελικός
20:30 60μ. εμπόδια ανδρών προκριματικός – Κώστας Δουβαλίδης Μίλαν Τραΐκοβιτς
21:08 τριπλούν ανδρών τελικός
21:11 60μ. ανδρών ημιτελικός
21:35 800μ. ανδρών τελικός
21:50 1.000μ. έπταθλο
22:05 400μ. γυναικών τελικός
22:20 400μ. ανδρών τελικός
22:39 1.500μ. γυναικών τελικός
22:55 60μ. εμπόδια γυναικών τελικός
23:09 60μ. ανδρών τελικός

4η μέρα – 4 Μαρτίου
17:00 επί κοντών ανδρών τελικός – Κώστας Φιλιππίδης, Εμμανουήλ Καραλής
17:05 60μ. εμπόδια ανδρών ημιτελικός
17:27 μήκος γυναικών τελικός
17:35 3.000μ. ανδρών τελικός
17:58 800μ. γυναικών τελικός
18:12 1.500μ. ανδρών τελικός
18:30 4Χ400μ. γυναικών τελικός
19:00 60μ. εμπόδια ανδρών τελικός
19:25 4Χ400μ. ανδρών τελικός

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ