Αναμενόμενη νίκη

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί που της είχε αποδοθεί πριν την αναμέτρηση, η Ρόδο επικράτησε μέσα στην Τήλο του τοπικού Αθλητικού Συλλόγου με σκορ 5-2 για την 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Στις εξέδρες του γηπέδου της Τήλου βρέθηκε αρκετός κόσμος για να παρακολουθήσει το παιχνίδι και κυρίως μαθητές από τα σχολεία του νησιού.
Τα «ελάφια» του Σάββα Ορφανίδη καλούνται αντιμετωπίσουν τον νικητή της αναμέτρησης Ροδιακός- Κλεόβουλος για να προκριθούν στην 3η φάση της διοργάνωσης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρόδο να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ουσιαστική της επίθεση.
Στον 3ο λεπτό, ο Παυλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Ρόδος έκανε το 2-0 με σουτ του Ζωάννου έξω από την περιοχή, με τον Παυλίδη λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44ο λεπτό) να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πάλι με πλασέ, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ρόδο, καθώς στο 55ο λεπτό ο Βασιλόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-0.
Δύο λεπτά αργότερα (57ο ) ο Α.Σ. Τήλος μείωσε σε 4-1, με δράστη τον Ηρακλή Σακελλάρη και στο 74ο λεπτό έγινε το 5-1 για την Ρόδο, έπειτα από σέντρα του Φιλιππάκου και πλασέ του Ζωάννου.
Το τελικό 5-2 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό, με κεφαλιά του Οίκουτα μετά από σέντρα του Μόσχου.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Χρήστου Κασιώτη και τον βοηθών του, Τσέτσου και Μπέκα.
Α.Σ. Τήλος: Κωστής, Βασιλόπουλος, Ρούκο, Σακελλάρης Κυρ., Κωστίδης (65ο Οικονόμου), Χριστοφής, Νικολής (75ο Ξύπας), Οίκουτας, Μόσχου, Σακελλάρης Ηρ., Σαμπάνης (39ο λ.τ. Ορφανός).
Ρόδος: Τσουρούτης, Καντιμοίρης Στ. Κακαζούκης, Γκάιδας, Θεοδοσίου (80ο Ιμεραλιλάι, Μπιγκό, Χατζηλιόντας (56ο Κρητικός), Παυλίδης, Φιλιππάκος, Αμανατίδης (75ο Ορφανίδης), Ζωάννου.