Γ’ Εθνική Κατηγορία: Έσωσε τον βαθμό στα «χασομέρια»

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το παιχνίδι του Α.Σ. Ρόδος με αντίπαλο τον Ερμή Ζωνιανών, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ος όμιλο.
Τα «ελάφια» παρουσιάστηκαν με δύο πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος είχαν πολύ κακή απόδοση και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρία, βρισκόμενοι πίσω στο σκορ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας σωρεία ευκαιριών και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Λούκας ντε Ολιβέιρα να διαμορφώνει το τελικό 1-1.
Ο Α.Σ. Ρόδος ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμή, δείχνοντας διάθεση να πιέσει την άμυνα του Ερμή Ζωνιανών, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Κόντρα στην ροή της αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν, εκμεταλλευόμενοι μία στημένη μπάλα ( κόρνερ), με τον Ανυφαντάκη με κεφαλιά να κάνει το 1-0 στο 15ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι επηρεάστηκαν από το τέρμα που δέχθηκαν, ωστόσο προσπάθησαν να αντιδράσουν , χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς είχαν μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία ευκαιριών. Από την πλευρά του ο Ερμή ήταν σωστά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να εκμεταλλευτή τους χώρους στην άμυνα του Α.Σ. Ρόδος, με τον ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στο δεύτερο μέρος, τα «ελάφια» μπήκαν αποφασισμένα να ανατρέψουν το σκορ, κλείνοντας τον Ερμή στην εστία του.
Οι γηπεδούχοι βοηθούμενοι και από τις αλλαγές του Δημήτρη Τερεζόπουλου, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 και να κλειδώσουν το «τρίποντο» στο 65ο λεπτό, με τον Φαμπίνιο.
Από εκείνο το χρονικό σημείο, ξεκίνησε το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών για τον Α.Σ. Ρόδος, που τελικά έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ( 91ο λεπτό), με το παρθενικό τέρμα του Λούκας ντε Ολιβέιρα, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
15ο λεπτό, γκολ. Κόρνερ του Πλουσή, ο Ανυφαντάκης μόνος του στην «καρδιά» της περιοχής του Α.Σ. Ρόδος έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουμέντου κάνοντας το 1-0 για τον Ερμή Ζωνιανών.
65ο λεπτό. Λάθος απομάκρυνση του Κουμέντου με την μπάλα να καταλήγει στον Φαμπίνιο, ο τελευταίο έκανε το σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του Α.Σ. Ρόδος με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
73ο λεπτό. Φάουλ του Τορεζάνι με τον Κωνσταντίνου να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Κωνσταντίνου που έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του Ερμή να διώξει την μπάλα με υπερένταση.
83ο λεπτό. Πάσα του Κουρούπη μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Ολιβέιρα με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Κόλλια που έδιωξε τον κίνδυνο.
85ο λεπτό. Γύρισμα του Χατζηλιόντας, η μπάλα έφτασε στον Ευγενικό που πλάγια θέση έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
90ο λεπτό. Σέντρα – σουτ του Κουρούπη, η μπάλα έφτασε στον Ευγενικό μέσα στην μικρή περιοχή, όμως το σουτ κόντραρε στο σώμα του Ραπτάκη και απομακρύνθηκε.
91ο λεπτό, γκολ. Ο Πιτταράς εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, σύγχυση στην άμυνα του Ερμή, με την μπάλα να καταλήγει στον Ολιβέιρα που την έσπρωξε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
93ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Τζιμογιάννη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας του Ερμή, Κόλλιας.
Α.Σ. Ρόδος: Κουμέντος, Τζιμογιάννης, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Κασαπάκης ( 46ο Χατζηλιόντας), Τζιβίλογλου ( 71ο Ευγενικός), Ιμεραλιλάι, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Τορεζάνι ( 80ο Πιτταράς), Ολιβέιρα.
Ερμής Ζωνιανών: Κόλλιας, Ανυφαντάκης, Γιακουμάκης, Πλουσής ( 66ο Πουλάκης), Ρόβας ( 64ο Σκουτέλης), Ταβλαδωράκης, Τοπούζης, Φαμπίνιο, Χατζηβασίλης ( 77ο Ρουμπάκης), Γεμιστός, Ραπτάκης.