2 στα 2 για την Αρχάγγελο στην Πεύκη!

ΟΜΑΔΑΡΑ!!! Οι Άγιοι Θεόδωροι συνεχίζουν να γράφουν την ιστορία τους με τα πιο «χρυσά» γράμματα! Οι Αρχαγγελίτες «άλωσαν» την Πεύκη, κερδίζοντας 65-60 στην παράταση την τοπική ομάδα και διατήρησαν το αήττητο τους στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τους «πορτοκαλί» να ξεφεύγουν με 50-56 στο 39’. Ο Α.Ο. Πεύκης εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των Ροδιτών και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως οι Άγιοι Θεόδωροι έλαμψαν ξανά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.

Με κορυφαίο τον Σάββα Ματσαμά και άξιους συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τους Βογιατζή και Αγγελόπουλο, οι Άγιοι Θεόδωροι είχαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο β’ ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 50-56, αλλά τον Α.Ο. Πεύκης να βρίσκει λύσεις και να ισοφαρίζει. Στην παράταση με καθοριστικό γκολ-φάουλ του Κούρου, οι Αρχαγγελίτες πήραν το προβάδισμα και έφτασαν στην πολύτιμη νίκη. Ο Ματσαμάς έδωσε πολλές λύσεις στους Αγίους Θεοδώρους και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Αγγελόπουλος, Βογιατζής και Κούρος.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ, ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ…

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-19, 32-34(ημ.), 40-42, 56-56 (κ.α.), 60-65
Διαιτητές: Λουκαράκης- Κρεσταινίτης
Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ (Κοντομηνάς): Βιδάλης 6(1), Δρακόπουλος 8(1), Γαπκιάδης 12(3), Νικολαΐδης 5(1), Λογοθέτης 6, Κεράτσας 6, Μπαρμπαρής 2, Εμίρης 9(1), Ματαλιωτάκης 4, Κουκάκης 2.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Βογιατζής 13(1), Ντέντα 6, Σκορδάλης, Αυγενικού, Κουιμτζίδης, Μητσού, Ξυπολιτάς 2, Βλαχοδήμος 2, Ματσαμάς 15(3), Αγγελόπουλος 13(1), Κούρος 9, Εκινέ 4.