ΓΑΣ Ιάλυσος- Διαγόρας: Ο Δελαπόρτας έκανε την διαφορά

Σπουδαία βαθμολογική και ψυχολογικής άποψης νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε ο ΓΑΣ Ιάλυσος απέναντι στον Διαγόρα, στο τοπικό ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 6ο όμιλο.
Ο κορυφαίος της αναμέτρηση Γιώργος Δελαπόρτας ήταν αυτό που σημείωσε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι, συνδυάζοντας το ντεμπούτο του Θανάση Τερζή στον πάγκο των «τοξοβόλων» με τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας ψηλά την ομάδα του Διαγόρα.
Οι «τοξοβόλοι» δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στον 16ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Σταυλάς, το πλασέ του Σπάρταλη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους, η οποία καρποφόρησε στο 26ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Δελαπόρτας πλάσε εύστοχα τον Στεφανάκο, έπειτα από γύρισμα του Σταυλά, κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξες κάτι στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοση του, ισορροπώντας την κατάσταση, όμως γενικά το παιχνίδι ήταν κακό, με μοναδική αξιόλογη φάση αυτή στο 75ο λεπτό, όταν την κεφαλιά του Μπεγλετζή, μετά από σέντρα- φάουλ του Φαβάλι, μπλόκαρε εύκολα ο Στεφανάκος.
Ο ΓΑΣ Ιάλυσος κράτησε εύκολα το υπέρ του 1-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σταύρου Δημητρόπουλου, προσθέτοντας το πολύτιμο «τρίποντο» στην συλλογή του.
Το γκολ
26ο λεπτό. Ωραία επιθετική ενέργεια για τον ΓΑΣ Ιάλυσος από τα δεξιά. Ο Δημήτρης Σταυλάς μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το γύρισμα, με τον Γιώργο Δελαπόρτα να βρίσκεται στην πορεία της μπάλας, πλασάροντας στην γωνία του Στεφανάκου, κάνοντας το 1-0 για τους «τοξοβόλους».
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Ανδούτσος, Σταυλάς, Τσούπρος, Αρχοντούλης (78ο Νικήτας), Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (63ο Μπεγλετζής), Φαβάλι ( 90ο Μαντικός), Δελαπόρτας, Δήμας, Βλάχος (82ο Χριστόφ).
Διαγόρας: Σταφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Παυλίδης, Προβατίδης, Ρούνιτς (86ο Κιοσέογλου), Γεωργίου, Σουανης, Σκάρος (56ο Ούγκο), Βελλίνης (77ο Παναγιωτίδης), Βελέτης, Λάμπρου ( 47ο Χειμωνέττος)