Υγιεινός περίπατος στην Κάλυμνο

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Καλυμνιακό, ο Διαγόρας αφού χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία επικράτησε των «σφουγγαράδων» με σκορ 6-0.
Με την εκτός έδρας επιτυχία του ο «γηραιός» ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της μεγάλης κατηγορίας, ισοβαθμώντας στους 18 πόντους με την ομάδα της Ρόδου.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα να δείχνουν από πολύ νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τέρμα του Μανώλη Χατζηφούντα (1-0).
Ο έμπειρος επιθετικός διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του στο 35ο λεπτό, με τον Κιοσέογλου στο 42ο λεπτό να κάνει το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών ο Διαγόρας σημείωσε ακόμα τρία τέρματα. Στο 50ο λεπτό ο Πεταυράκης έκανε το 4-0, στο 55ο ο Τσαγκάρης το 5-0 και ο Χατζηφούντας στο 65ο λεπτό πέτυχε το τρίτο του προσωπικό τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 6-0, καθώς από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα «έριξαν» ρυθμό.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μάριος Ωραιόπουλος, με βοηθούς τους Κοπάνο και Καραμούτα.
Καλυμνιακός: Ζερβός, Πιλάτος, Τρικοίλης Γ., Κανέλλης, Φράγκος, Κλάψης (65ο Τρικοίλης Σ.), Κάννης, Χουρδάς Δ. ( 55ο Χουρδάς Σ.), Μούστος, Ζεμπιλάς, Βεζυρόπουλος Μ. (76ο Ταστσόγλου).
Διαγόρας: Δαρζέντας, Πεταυράκης, Μπαούρης, Φωτεινής, Μαριάς, Καρπαθάκης, Τογρού, Κιοσέογλου, Μπερνιδάκης ( 46ο Τσαγκάρης), Καλημέρης ( 55ο Καραγεωργίου), Χατζηφούντας ( 70ο Σακελλάρης).