Οι «κόκκινοι» το… βιολί τους

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ο Αντίμαχος, επικράτησε του Αστέρα Μασάρων με σκορ 3-1 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι «κόκκινοι» του Γιώργου Σταμάτη συνεχίζουν το νικηφόρο…βιολί τους και βρίσκονται στην 2η θέση του πίνακα, με μόλις τρεις βαθμούς λιγότερους από Ρόδο και Διαγόρα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς με σκοπό να επιτεθούν και να μην αφήσουν τον Αστέρα να «χαλάσει» τον τρόπο παιχνιδιού τους, έχοντας μάλιστα από νωρίς ευκαιρίες για γκολ με τους Πη και Μάκη Μποϊλή .Η ομάδα του Γιώργου Σταμάτη, είχε ξεκάθαρο προσανατολισμό εντός αγωνιστικού χώρου και στο 28ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από πάσα του Θωνιάτη, ο Πης μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0. Ο Αντίμαχος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά του.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι για περίπου εικοσιπέντε λεπτά είχε τον ίδιο χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με τον καλύτερο τρόπο αφού στο 55ο λεπτό κατάφεραν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα μετά από παράλληλη πάσα του Συνεσίου, ο Θωνιάτης βρέθηκε ανενόχλητος στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα οι «κόκκινοι» πέτυχαν και τρίτο τέρμα όταν ο Συνεσίου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζιώγας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους για να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στην γωνία του Τόππου για το 3-0. Ο Αστέρας άργησε να αντιδράσει και παρόλο που μπόρεσε στο 70ο λεπτό με σουτ του Πλαγγέντη να μειώσει σε 3 – 1, δεν κατάφερε μέχρι το τέλος να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς, παρόλο που οι γηπεδούχοι στο 78ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Πης, με τα χρονικά περιθώρια να μην τους το επιτρέπουν και τον Αντίμαχο να βάζει ακόμα τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Φραγκιαδάκη, Σταυρουλάκη και Κρίκογλου.
Αντίμαχος: Μιχαλάκης, Βακουφτσής, Ζιώγας, Σοτίρι, Ιωαννίδης, Καράλιαμης, Βλαντιμίροφ (72ο Ανδρογιώργης), Θωνιάτης, Συνεσίου (82ο Μποϊλής Ζ. ), Μποϊλής Μ. (68ο Παπανικολάου), Πης.
Αστέρας Μασάρων: Τόππος, Σκούμπρος, Διονυσακόπουλος, Κιλασίν Χ., Κιλασίν Ε., Μπαϊρακτάρης (88ο Φωταράς), Νικήτας, Μίρτσεφ, Δεληγιάννης (56ο Χατζημανώλης), Πλαγγέντης Ε. , Πατσιαούρας (84ο Λούππος).