Φυσιολογική ήττα από Μαρούσι

Φυσιολογική ήττα με σκορ 58-40 γνώρισε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος χθες το βράδυ στη Νέα Σμύρνη, χάνοντας με 58-40 από το καλύτερο Μαρούσι στην πρεμιέρα του φάιναλ-φορ, στο μπάσκετ με αμαξίδιο. Η έλλειψη λύσεων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ήττα του Γ.Σ. Δωδεκάνησος από το Μαρούσι. Η ομάδα μας παίζοντας χωρίς τους Μιχαήλου και Χαρτερό δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι το τέλος και ηττήθηκε φυσιολογικά από την ομάδα του Βάιου Γιώρα με διαφορά 18 πόντων. Από την αρχή του αγώνα (με εξαίρεση το 0-4), οι Αθηναίοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ έχοντας λύσεις από τους Ιγκάρκι, Κορκίδη και Τριανταφύλλου και έκλεισαν το ημίχρονο με +11 (34-23). Στο γ’ δεκάλεπτο το Μαρούσι συντήρησε και αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση απέναντι στον Γ.Σ. Δωδεκάνησος, ο οποίος προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-12, 34-23(ημ.), 44-30, 58-40
ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώρας): Μίνα 1, Τσαουσίδης 2, Τσακίρης, Αλ Χουσεΐν 6, Τριανταφύλλου 14, Κορκίδης 16, Μιχαλόπουλος, Ιγκάρκι 19.
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης): Λουκάς 1, Χατζηκαντής 6, Μαρτσάκης 8, Χαμαντί 20, Πλαγγέτη, Χατζηδημητρίου 5.