Β’ Κατηγορία: «Ροντέο» και διακοπή στη Λάρδο

Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ το παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο ανάμεσα στον Ηρακλή Λάρδου και τον Α.Σ. Τήλος, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης Νίκος Διακοφιλιππής το διέκοψε στο 89ο λεπτό, ενώ το σκορ ήταν 4-3 υπέρ των γηπεδούχων.
Το παιχνίδι έγινε… ροντέο αμέσως μετά το τέρμα του Ηρακλή Λάρδου που έκανε το 4-3. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα υποστηρίζοντας ότι οι γηπεδούχοι δεν τήρησαν το fair play, καθώς ποδοσφαιριστής τους βρισκόταν στο έδαφος τραυματισμένος.
Στην συνέχεια σημειώθηκαν αντεγκλήσεις ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, ενώ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και φίλαθλοι ένας εκ των οποίων απώθησε βίαια τον αθλητή του Α.Σ. Τήλος Ηρακλή Σακελλάρη, όπως αναφέρει το Φ.Α. , με τον διαιτητή Νίκο Διακοφιλιππή να διακόπτει προσωρινά την αναμέτρηση προκειμένου να ηρεμίσουν τα πνεύματα. Μετά από 10 λεπτά επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχιστεί το παιχνίδι, ωστόσο, η ομάδα του Α.Σ. Τήλος αρνήθηκε να αγωνιστεί και έτσι ο έμπειρος ρέφερι διέκοψε οριστικά την αναμέτρηση σε βάρος των φιλοξενούμενων.
Αναλυτικά τα όσα γράφθηκαν στο Φ.Α:
«…Στο 89ο λεπτό του αγώνα και μετά την επίτευξη του γκολ της γηπεδούχου ομάδας, εισήλθαν εντός αγωνιστικού χώρου, σπρώχνοντας την πόρτα την πλαϊνή του γηπέδου, 3 φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδος και ένας από αυτούς απώθησε βίαια και έριξε κάτω τον ποδοσφαιριστή της ομάδας της Τήλου Ηρακλή Σακελλάρη.
Φώναξα τον γιατρό και του παρείχε τις πρώτες βοήθειες. Ο ποδοσφαιριστής παραπονέθηκε για πόνο στον αυχένα.
Λόγω της τεταμένης ατμόσφαιρας, διέκοψα προσωρινά τον αγώνα και αποσύρθηκα στα αποδυτήρια. Μετά από δέκα λεπτά διακοπής και αφού ηρέμησαν τα πνεύματα , επανήλθα με τους δύο βοηθούς στον αγωνιστικό χώρο για την συνέχεια του παιχνιδιού. Η γηπεδούχος ομάδα προσήλθε, ενώ η ομάδα της Τήλου αρνήθηκε να προσέλθει για την συνέχιση του παιχνιδιού. Οπότε διέκοψα οριστικά το παιχνίδι και ενώ το σκορ ήταν 4-3 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας».
Να σημειώσουμε ότι στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για την 18η αγωνιστική ο Δαμάγητος επικράτησε με σκορ 2-1 του Α.Ο. Σύμης στις εγκαταστάσεις του Κορακόνερου.