Δεν τα κατάφερε ο Κολοσσός

Την ήττα με σκορ 73-64 γνώρισεστο «Βενετόκλειο» ο Κολοσσός από την ανώτερη Α.Ε.Ν. Κηφισιάς, στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στο τιμόνι της ομάδας. Οι περισσότερες λύσεις, το βάθος πάγκου και ο… πρώτος διαιτητής Κυριάκος Ταβουλαρέας ήταν οι τρεις πιο σημαντικοί παράγοντες που έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος των φιλοξενούμενων. Ο Κολοσσός πάντως δεν παραδόθηκε εύκολα στην… πανάκριβη Α.Ε.Ν.Κ. και πάλεψε όσο μπορούσε, δείχνοντας ανά διαστήματα ότι μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια τους αντιπάλους του. Οι Ντούβνιακ, Μαυροειδής και Λιακόπουλος, πήραν από το χεράκι την Κηφισιά και την οδήγησαν στη νίκη, ωστόσο η προσπάθεια του Κολοσσού ήταν εξαιρετική…
Πολύ καλή παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο… Ο Άρης Λυκογιάννης προτίμησε να ξεκινήσει το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τον Τομ Λίντεν αντί για τον Ζβόνκο Μπούλιαν, μία κίνηση που του βγήκε, αφού οι «θαλασσί» είχαν καλή παρουσία μέσα στη ρακέτα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τους Ροδίτες να προηγούνται για πρώτη φορά 5-4 (3’) και 11-7 με τον εξαιρετικό Χάγκινς. Με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε διαγωνισμό αστοχίας στις βολές, ο Κολοσσός κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και παίζοντας καλή άμυνα ξέφυγε 16-9 με τρίποντο του Στεφανίδη στο 7’. Η μέγιστη τιμή που πήραν οι «θαλασσί» ήταν το +8 (18-10 στο 7.30’) με δίποντο του Τσάμη. Με τους Ντούβνιαν και Καυκή να δίνουν λύσεις, η Α.Ε.Ν.Κ. πλησίασε σε 18-16 (9’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 21-17.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά και με τρίποντο του Τζαμάρ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε το 24-17, αλλά ο Πεσάκοβιτς αποδείχθηκε ο «άσος στο μανίκι» για την ομάδα των βορείων προαστίων. Με δικό του τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας σερί 0-7 και ισοφαρίζοντας σε 24-24 (13.30). Από κει και πέρα και μέχρι το 18’ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την Α.Ε.Ν.Κ. να έχει με τρία φάουλ στον πάγκο τους Ρεμεκούν και Ντέιβις. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Πεσάκοβιτς και η παρέα του. Ο Σέρβος ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6.75 και σχεδόν μόνος του έτρεξε ένα σερί 0-9 μετατρέποντας το 34-33 σε 34-42, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Κολοσσός για 18 λεπτά είχε καλή παρουσία, αλλά τα λάθη του στο τελευταίο δίλεπτο, οδήγησαν την Α.Ε.Ν. Κηφισιάς στα αποδυτήρια με +8 (34-42).
Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε πολύ δυνατά και με τρεις πόντους του Μαυροειδή και άλλους τόσους του Ντούβνιακ… έστειλε τη διαφορά στο +14 (34-48 στο 22’). Ο Κολοσσός όμως συνήλθε γρήγορα και απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Το σκορ έγινε 44-48 (26’), αλλά σε μία κρίσιμη καμπή του αγώνα η Α.Ε.Ν.Κ. έδειξε χαρακτήρα και ξέφυγε με 44-53 (26’), ενώ με προσπάθεια του Λιακόπουλου, η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (46-57 στο 28’)…Ο Σμιθ (δεν βοήθησε χθες) κάθισε στον πάγκο με 4 φάουλ, αλλά ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και μείωσε σε 50-57 (29’) βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ. Ο Άρης Λυκογιάννης με συνεχές rotation προσπάθησε να κρατήσει ζεστούς τους παίκτες του, αλλά ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης Κυριάκος Ταβουλαρέας τα έβλεπε όλα προς… Κηφισιά και προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου του Κολοσσού αλλά και των φιλάθλων. Τα «σφυρίγματα» του Ταβουλαρέα ήταν πραγματικά… προκλητικά σ’ ένα κρίσιμο παιχνίδι του αγώνα και απέδειξε γιατί κακώς ορίστηκε ως πρώτος διαιτητής σε μία τόσο σημαντική αναμέτρηση
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν δυναμικά και με γκολ-φάουλ του Χάγκινς μείωσαν σε 53-59, για να απαντήσει ο Μαυροειδής (53-61). Ο Λιακόπουλος έδωσε λύσεις στην Α.Ε.Ν.Κ. (53-64 στο 32’) και ο Ντούβνιακ έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας του, αφού με τρίποντο το σκορ έγινε 53-67 (32’)… Οι «θαλασσί» πάντως έδειξαν τη θέληση να το γυρίσουν και με τρίποντο του Τζέιμς έκαναν το 58-67 (33’), αλλά στα πιο κρίσιμα σημεία η Κηφισιά έδειξε χαρακτήρα (60-69 στο 35’ και 60-72 στο 36’). Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν να ελπίζουν (64-72 στο 37’) και το πάλεψαν μέχρι το τέλος, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη. Η Α.Ε.Ν.Κ. δεν χρειαζόταν τα «σφυρίγματα» του Ταβουλαρέα για να πάρει τη νίκη στο «Βενετόκλειο» απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος πάλεψε απέναντι σε μία πιο δυνατή και φιλόδοξη ομάδα. Από τους «θαλασσί» μακράν κορυφαίος ήταν ο Χάγκινς, ενώ από την Α.Ε.Ν.Κ. ξεχώρισαν οι Πεσάκοβιτς (α’ ημίχρονο), Μαυροειδής, Ντούβνιακ και Λιακόπουλος (β’ ημίχρονο).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-17, 34-42(ημ.), 50-59, 64-73
Διαιτητές: Ταβουλαρέας- Γκούμας- Γεωργιάδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης, Τζαμάρ 7(1), Τζέιμς 11(1), Σμιθ, Στεφανίδης 7, Λίντεν 2, Τσάμης 8(1), Χάγκινς 20, Μπούλιαν 9(1).
Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 2, Καυκής 4, Λιακόπουλος 10(1), Πεσάκοβιτς 12(3), Μαυροειδής 15, Ψαθάς 2, Κακιούζης 7(1), Τσαλδάρης 2, Ντούβνιακ 19(4), Ντέιβις, Μπάρλος,