Επιτυχημένη παρουσία για τους Ροδίτες

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου εκπροσωπήθηκε στα διασυλλογικά πρωταθλήματα Μπριτζ του 2015 με την μεγαλύτερη συμμετοχή στην ιστορία του σε έξι πρωταθλήματα με 22 αθλητές και με τις περισσότερες επιτυχίες από ποτέ.

Στα πρωταθλήματα για τις κατηγορίες 1-6,1-9,1-11 και 1-16(Όπεν) όλες οι ομάδες του συλλόγου πέτυχαν την άνοδο στην ανώτερη Εθνική Κατηγορία, στο πρωτάθλημα Swiss Ζευγών κατέκτησαν την 1η θέση και στο πρωτάθλημα Όπεν Μικτών Ομάδων αγωνίστηκαν με αξιοπρέπεια εναντίον αθλητών με μεγαλύτερη εμπειρία στο μπριτζ.

Συγκεκριμένα, στην πρώτη συμμετοχή του ΟΑΜΡ στην κατηγορία Swiss Ζευγών οι αθλητές του Καβαλάκης Γιάννης και Ράμος Μανώλης κατέκτησαν την 1η θέση. Ο ΟΑΜΡ συμμετείχε στην Κατηγορία Όπεν Μικτών Ομάδων με τους αθλητές Καραγιάννη Ρενάτα, Χητά Λένα, Κοφινάκο Άκη και Παπαεμμανουήλ Δημήτρη, ενώ την 3η θέση κατέλαβε η ομάδα του ΟΑΜΡ, μαζί με την άνοδο στην Β΄Εθνική Κατηγορία με τους αθλητές Τυραδέλλη Λιάνα, Γιαλλούση Μιχάλη, Δανελλάκη Δημήτρη και Τσάβαλο Αχιλλέα. Την 2η θέση και την άνοδο στην Α΄ Εθνική Κατηγορία κατέκτησε η ομάδα του ΟΑΜΡ με τους αθλητές Αναστάχα Λουκά, Παυλούς Δημήτρη, Τσελεπή Λάζαρο και Φοιτό Σίμων. Επίσης την 2η θέση κατέλαβε η ομάδα του συλλόγου, όπως και την άνοδο στην Β΄Εθνική Κατηγορία με τους αθλητές Δημητρά Σμαράγδα, Γρηγορά Νίκο, Καλοπήτα Βάιο και Κλέτσα Σάκη. Την 1η θέση και την άνοδο στην Α΄ Εθνική Κατηγορία πέτυχαν και οι αθλητές Τσέτσερη Κική, Χατζηνικόλας Στέργος, Πλίγκος Ευθύμιος και Πλίγκος Γιάννης.

Ο Όμιλος με ανακοίνωση του εκφράζει τα θερμά συγχαρητήρια του σε όλους τους αθλητές που αγαπούν και αναδεικνύουν αυτό το εξαιρετικό άθλημα σε κάθε αγώνα: «Μας κάνετε υπερήφανους και σας ευχόμαστε πολλές ακόμα μπριτζιστικές επιτυχίες!».