Ο κ. Παύλος Μπακίρης και ο κ. Ηλίας Τσέρκης είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι της προχτεσινής εκλογικής αναμέτρησης στη Νέα Δημοκρατία, για την ανάδειξη νέας ΝΟΔΕ Δωδεκανήσου και νέας Τοπικής Οργάνωσης στην πόλη της Ρόδου, ενώ σε σταυρούς προτίμησης, πρώτη αναδείχθηκε η κα Φώνη Χατζηελευθερίου.
Στη νέα ΝΟΔΕ Δωδεκανήσου, κυριαρχεί έντονο το… «άρωμα γυναίκας» καθώς οι τρεις πρώτες σε σταυρούς προτίμησης είναι γυναίκες: οι κυρίες Περσεφόνη Χατζηελευθερίου, Σοφία Χατζηγεωργίου και Ευτυχία Χαραλαμποπούλου.
Η διαδικασία κύλησε ομαλά, οι κάλπες άνοιξαν κανονικά το πρωί και δόθηκε μισή ώρα παράταση, λόγω της μεγάλης προσέλευσης των ψηφοφόρων. Οι κομματικοί εκπρόσωποι και υποψήφιοι εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για την πολύ μεγάλη συμμετοχή παρά την δύσκολη συγκυρία και την οικονομική δυσπραγία με το 12ευρω που κλήθηκαν να πληρώσουν τα μέλη της Ν.Δ.
Να σημειωθεί ότι τελικά, στήθηκαν 2 κάλπες ανά ΔΗΜΤΟ καθώς, οι υποψήφιοι για το Συνέδριο της Ν.Δ. εκλέγονται όλοι κι έτσι, η ΝΕΦΕ έκρινε πως ήταν καλύτερο να γίνει έτσι, ώστε να αποφευχθεί η ταλαιπωρία των εκλογέων.
Από το πρωί της Κυριακής που άνοιξε η κάλπη στην ΔΗΜΤΟ Ρόδου αλλά και στις άλλες ΔΗΜΤΟ στο νησί σημειώθηκε πολύ μεγάλη κίνηση ενώ η ροή κράτησε μέχρι και μετά τις 7 το απόγευμα –οπότε και δόθηκε η παράταση για να ικανοποιηθούν οι ανάγκες.
Πολύς κόσμος, μέλη της Ν.Δ. και υποψήφιοι που είχαν επιδοθεί σε κινητοποίηση από τις προηγούμενες μέρες βρίσκονταν εκεί, στο κυνήγι του σταυρού –αφού η εκλογή ήταν απ’ ευθείας από την βάση.
Σε δύο νησιά της Κω και της Καλύμνου, οι ΔΗΜΤΟ δεν ήθελαν να διενεργηθούν εκλογές, αλλά η ΝΕΦΕ αποφάσισε να διεξαχθούν κανονικά.
Τα τελικά αποτελέσματα:
ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΔΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
*Πρόεδρος: Παύλος Μπακίρης του Εμμανουήλ -1566 ψήφοι
*Υποψήφιος: Νικήτας Τσαμπαλάκης του Χρήστου -334 ψήφοι (δεν εκλέγεται στην ΝΟΔΕ Δωδεκανήσου ως μέλος)
ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ:
1) Χατζηελευθερίου Περσεφόνη του Θεοφάνη -1147 ψήφοι
2) Χατζηγεωργίου Σοφία του Σωτηρίου -790 ψήφοι
3) Χαραλαμποπούλου Ευτυχία του Γεωργίου -762 ψήφοι
4) Πατσουράκης Μηνάς του Ιωάννη -746 ψήφοι
5) Διακίδη – Κώστα Αικατερίνη του Γεωργίου -643 ψήφοι
6) Γλεντής Κωνσταντίνος του Ηλία -573 ψήφοι
7) Πάγκαλης Γεώργιος του Ιωάννη -546 ψήφοι
8) Δημήτρας Νικόλαος του Μιχαήλ -467 ψήφοι
9) Μαντικός Μιχαήλ του Βασιλείου -391 ψήφοι
ΔΕΝ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ:
10) Κουνάκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου -341 ψήφοι
11) Κουμεντής Τσαμπίκος του Φωτίου -300 ψήφοι
12) Λέργου Ηλίας του Σάββα -294 ψήφοι
13) Μπαρδοπούλου Βασιλική του Παρασκευά -180 ψήφοι

 

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 2018
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΛΕΩΣ   ΡΟΔΟΥ
Ονοματεπώνυμο       Σταυροί Προτίμησης
ΚΟΥΤΣΟΥΚΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 553
ΤΣΕΡΚΗΣ ΗΛΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 586
     
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΕΛΟΣ 242
ΓΚΙΟΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΕΛΟΣ 170
ΚΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ ΦΩΤΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 332
ΚΑΡΑΜΙΧΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 156
ΚΑΣΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 136
ΚΟΥΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΜΕΛΟΣ 166
ΚΟΥΜΕΝΤΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΣΑΜΠΙΚΟΥ ΜΕΛΟΣ 159
ΡΗΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΛΟΣ 82
ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΗΒΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΕΛΟΣ 276
ΣΩΦΡΟΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕΛΟΣ 140
ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΕΛΟΣ 207
ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 176
ΧΑΤΖΗΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 263
       
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΛΙΘΕΑΣ- ΑΦΑΝΤΟΥ-ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Ονοματεπώνυμο       Σταυροί Προτίμησης
ΛΟΓΓΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΣ  
         
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 45
ΓΕΡΟΝΙΚΟΛΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΜΕΛΟΣ 40
ΚΟΥΛΛΑΡΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 68
ΝΙΚΟΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 94
ΠΟΜΠΟΣ ΣΑΒΒΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 3
ΣΚΟΥΜΠΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΝΙΚΗΤΑ ΜΕΛΟΣ 27
ΣΥΡΤΣΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΟΣ 52
ΤΣΙΧΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΩΤΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 21
ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 92
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΛΙΝΔΟΥ- ΝΟΤΙΑΣ  ΡΟΔΟΥ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 56
         
ΑΡΝΙΤΑΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΛΟΣ 17
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 27
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 12
ΚΕΦΑΛΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΕΛΟΣ 14
ΚΟΥΡΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 15
ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΕΛΟΣ 11
ΝΑΚΚΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 5
ΠΑΛΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΕΛΟΣ 45
ΣΤΑΜΑΤΕΛΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΛΟΣ 21
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΙΑΛΥΣΟΥ-ΚΑΜΕΙΡΟΥ-ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ-ΑΤΑΒΥΡΟΥ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΣΥΚΟΦΥΛΛΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 120
         
ΓΟΥΜΑΡΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΕΛΟΣ 8
ΔΙΑΚΑΝΘΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΕΛΟΣ 21
ΚΑΡΑΤΖΙΚΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 68
ΛΟΥΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΚΟΛΑΟΣ ΜΕΛΟΣ 45
ΝΙΚΟΛΙΤΣΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 52
ΠΑΜΠΑΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΛΟΣ 39
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΑΡΚΟΣ ΜΕΛΟΣ 53
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΟΣ 15
ΧΑΤΖΗΣΑΒΒΑΣ ΣΑΒΒΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 40
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΗΣΟΥ  ΚΩ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΧΟΝΔΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 103
         
ΒΑΒΙΘΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 26
ΒΑΒΛΑ ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 62
ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΜΕΛΟΣ 31
ΜΕΝΑΣΕ ΜΙΧΑΗΛ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΙΚΤΩΡ ΜΕΛΟΣ 46
ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ-ΒΙΤΩΛΙΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΛΟΣ 24
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 28
ΤΕΛΛΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ ΣΤΕΡΓΟΣ ΜΕΛΟΣ 40
ΤΛΕ ΝΙΛΟΥΦΕΡ ΧΑΛΗΛ ΜΕΛΟΣ 37
ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΜΕΛΟΣ 33
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΗΣΟΥ  ΚΑΡΠΑΘΟΥ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΑΝΔΡΕΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 119
ΛΑΧΑΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 122
         
ΔΙΑΚΟΛΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΟΣ 112
ΛΥΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΕΛΟΣ 76
ΜΑΤΣΑΓΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 68
ΜΟΥΣΤΑΚΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 55
ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗΣ ΒΑΪΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 91
ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 51
ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΣΟΦΙΑ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΛΟΣ 90
ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΓΚΟΣ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΟΣ 94
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΗΣΟΥ  ΠΑΤΜΟΥ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΠΑΡΑΔΕΙΣΗ ΜΑΡΟΥΣΩ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 55
ΡΩΜΑΙΟΥ ΑΝΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 39
       
ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ -ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΜΕΛΟΣ 53
ΓΡΥΛΛΗΣ ΛΟΥΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 25
ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΠΟΘΗΤΟΣ ΜΕΛΟΣ 10
ΚΑΜΙΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 8
ΚΑΜΙΤΣΗ ΕΥΔΟΚΙΑ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΜΕΛΟΣ 14
ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 45
ΜΙΧΕΛΗ ΣΟΦΙΑ ΑΛΕΚΟΣ ΜΕΛΟΣ 31
ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ ΜΕΛΟΣ 34
ΧΥΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 37
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΗΣΟΥ  ΚΑΛΥΜΝΟΥ
Ονοματεπώνυμο     Σταυροί Προτίμησης
ΜΟΥΣΕΛΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 60
         
ΓΑΛΙΜΙΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΙΚΕ ΜΕΛΟΣ 16
ΚΑΛΑΘΙΑΝΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 29
ΚΑΡΑΜΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 13
ΜΑΡΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΛΟΣ 32
ΤΑΥΛΑΡΙΟΥ -ΧΩΤΕΛΗ ΝΟΜΙΚΗ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΜΕΛΟΣ 10
ΤΣΑΓΚΑΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΕΛΟΣ 24
ΧΑΛΙΚΟΣ ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 18
ΧΑΛΚΙΤΗ ΕΙΡΗΝΗ ΙΩΑΝΝΗ ΜΕΛΟΣ 3
ΧΟΥΛΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 8
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΗΣΟΥ  ΛΕΡΟΥ
Ονοματεπώνυμο       Σταυροί Προτίμησης
ΤΣΑΧΟΥΡΓΙΑΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ 54
         
ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 50
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 18
ΖΑΡΙΦΗΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΕΛΟΣ 17
ΙΓΝΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΜΕΛΟΣ 16
ΚΑΝΑΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 44
ΜΠΙΛΛΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΕΛΟΣ 18
ΤΣΑΠΕΛΑΣ ΜΑΡΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΛΟΣ 41

 

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ