Μετά την ολοκλήρωση της σεζόν του κλειστού στίβου θα πραγματοποιηθεί η τακτική γενική συνέλευση του ΣΕΓΑΣ, η οποία ορίστηκε για τις 17 Μαρτίου.

H συνέλευση θα πραγματοποιηθεί στις 17 Μαρτίου στο κτήριο της Ολυμπιακής Επιτροπής (αμφιθέατρο) και αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς υπάρχουν αρκετά ανοιχτά μέτωπα. Όπως αυτό του εκπροσώπου στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, ένα ζήτημα που οδηγήθηκε στα δικαστήρια και θεωρείται βέβαιο πως θα επανέλθει από την αντιπολίτευση στη συνέλευση παρά το γεγονός ότι απορρίφθηκαν τα ασφαλιστικά μέτρα.

Φυσικά αυτό που μετράει περισσότερο είναι ο αγωνιστικός απολογισμός για τη χειμερινή σεζόν, που θα είναι και το πρώτο crash test του νέου Εθνικού προπονητή, Γιάννη Κουτσιώρα.

Από πλευράς της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου, τα σωματεία που θα κληθούν να πάρουν μέρος στη γενική συνέλευση και έχουν δικαίωμα ψήφου, είναι οι ΑΣ Καζώνης Καλύμνου, ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, ΓΣ Νέων Λέρου, ΑΣ Κάλυμνος 2000, ΑΟ Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου, ΑΟ Ρόδου Καλλιπάτειρα, ΓΣ Εύδαμος, ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009, ΑΣ Ξάνθος Πάτμου και ΑΣ Νίκη Ρόδου.

Τα θέματα που θα συζητηθούν κατά τη διάρκεια της γενικής συνέλευσης είναι τα εξής:

1.Εκλογή προεδρείου γενικής συνέλευσης

2.Προϋπολογισμός 2017-έγκριση

3.α)Έκθεση πεπραγμένων διοικητικού συμβουλίου από 1/1/2016 μέχρι 31/12/2016. Έγκριση και απαλλαγή της διοίκησης.

β)Οικονομικός και ταμειακός απολογισμός εσόδων-εξόδων. Ισολογισμός-αποτελέσματα χρήσης από 1/1/2016 έως 31/12/2016.

γ)Έκθεση εξελεγκτικής επιτροπής για τη χρήση από 1/1/2016 έως 31/12/2016

4.Έγκριση απολογισμού και ισολογισμού και απαλλαγή της διοίκησης από κάθε διαχειριστική ευθύνη.

5.Έγκριση αναβάθμισης Πολυξένης Αργειτάκη σε Τακτικό Εκπρόσωπο ΣΕΓΑΣ στην Ε.Ο.Ε.

6.Εκλογή ενός αντιπροσώπου ΣΕΓΑΣ στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.

7.Τροποποίηση διατάξεων εγκυκλίου εγγραφών-μετεγγραφών-έγκριση.

Στην τελική ευθεία για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Συνέντευξη Τύπου για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του στίβου στο εσωτερικό, το 31ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού Στίβου, θα δοθεί την ερχόμενη Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου στις 12 το μεσημέρι στα γραφεία του ΣΕΓΑΣ (Λ. Συγγρού 137 2ος όροφος) ενώ ως γνωστό το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί το σαββατοκύριακο 18 και 19 Φεβρουαρίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Θα παραβρεθούν και θα μιλήσουν ο Πρόεδρος  του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος, ο εθνικός προπονητής Γιάννης Κουτσιώρας και πρωταθλητές του στίβου.

Λαμπρή γιορτή  

Όπως και πέρυσι, η ετήσια γιορτή του ΣΕΓΑΣ θα γίνει μια ημέρα πριν το πρωτάθλημα κλειστού στο ΣΕΦ και συγκεκριμένα την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου.

Ο Κώστας Φιλιππίδης και η Κατερίνα Στεφανίδη σε Α/Γ, ο Μίλτος Τεντόγλου και η Κωνσταντίνα Ρωμαίου σε Ε/Ν, ο Εμμανουήλ Καραλής και η Αριάδνη Αδαμοπούλου σε Π/Κ, αναδείχθηκαν πρόσφατα από το κοινό, κατόπιν ψηφοφοριών στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ, οι κορυφαίοι του 2016 ανά κατηγορία.

Το μεσημέρι της Α’ ημέρας του πρωταθλήματος θα γίνει και συνάντηση προπονητών αντοχής.

Το πρόγραμμα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος

Α ́ ΗΜΕΡΑ : ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016

09:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 5,80μ.
09:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 14,50μ.
09:30 60μ. 7θλο Α1
09:50 60μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:00 & 10:20 ΕΠΙΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 3,60μ.
10:00 & 10:20 ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 2,05μ.
10:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 7θλο Α2
11:00 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 7,30μ.
11:40 400μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 7θλο Α3
12:40 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
13:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ 7θλο Α4

16:25 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:30 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:30 3.000μ. Βάδην ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:50 5.000μ. Βάδην ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:25 60μ. ΠΚ Α’ (2 σειρές) *
17:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:40 60μ. ΠΠ Α’ (2 σειρές) *
18:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:05 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:11 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:20 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:26 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:35 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:41 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:50 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:56 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:05 1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19:25 1.500μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

* οι 16 καλύτεροι-ες της κ.ημερίδας της 4.2.2017

Β ́ ΗΜΕΡΑ : ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016

10:00 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής 15,00μ.
10:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 13,00μ.
10:00 & 10:20 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 4,60μ.
10:00 & 10:20 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής / γκρουπ 1,70μ
10:00 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:20 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:35 800μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:15 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:30 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Αγώνας Επιλογής 12,60μ.
11:35 200μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
12:35 60μ. με Εμπόδια 5θλο Γ1
12:45 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
13:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ 5θλο Γ2
13:30 60μ. με Εμπόδια 7θλο Α5

14:15 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 5θλο Γ3
14:30 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 7θλο Α6
15:15 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ 5θλο Γ4

16:20 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:25 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:30 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
16:45 3.000μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:05 3.000μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:25 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:30 1000μ. 7θλο Α7
17:45 800μ. 5θλο Γ5
18:00 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:05 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:07 60μ. με Εμπόδια ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:10 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:20 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:27 60μ. με Εμπόδια ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:35 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:41 200μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:50 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:56 200μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:05 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:12 800μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:25 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
19:32 800μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ