Κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς στην Ελλάδα η Μαγκούλια!

Η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Κώστας Φιλιππίδης είναι οι κορυφαίοι αθλητές της χρονιάς, όπως προέκυψε από την ψηφοφορία που “έτρεξε” στο site της ομοσπονδίας.

Οι φίλοι του στίβου είχαν την ευκαιρία από τα μέσα Δεκεμβρίου κι έπειτα να ψηφίσουν και να αναδείξουν τους κορυφαίους ανά κατηγορία. Η Στεφανίδη και ο Φιλιππίδης είναι οι δύο που απέσπασαν το μεγαλύτερο ποσοστό στην κατηγορία Ανδρών/Γυναικών.

Η Στεφανίδη (66%) πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις το 2017, αφού κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Παράλληλα αναδείχθηκε κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς στην Ευρώπη και ήταν στην τελική τριάδα στον κόσμο, ενώ κατέκτησε την κορυφή και στους αγώνες Diamond League. Τη δεύτερη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Μαρία Μπελιμπασάκη (22%) και την τρίτη η Βούλα Παπαχρήστου (12%). Ο Κώστας Φιλιππίδης (41%) ανέβηκε στη δεύτερη θέση στο βάθρο των νικητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, όμως, στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος το καλοκαίρι, αφού τραυματίστηκε και έχασε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Στη δεύτερη θέση στους Άνδρες βρέθηκε ο Λυκούργος Τσάκωνας (38%) και στην τρίτη ο Κώστας Δουβαλίδης (21%).

Το μεγαλύτερο ποσοστό στο σύνολο των ψηφοφοριών συγκέντρωσε ο Γιάννης Κυριαζής (70%), νικητής στους Άνδρες Κ23. Ο πρωταθλητής του ακοντισμού άφησε στη δεύτερη θέση τον Ζαχαρία Τσαμουδάκη (18%) και στην τρίτη τον Κυριάκο Ζώτο (12%). Στην αντίστοιχη κατηγορία των Γυναικών, η νίκη πήγε στην σφυροβόλο Ηλιάνα Κοροσίδου (31%), δεύτερη ήταν η πρωταθλήτρια των 10.000 μ. Ειρήνη – Ρία Μιχαλά (39%) και τρίτη η πρωταθλήτρια του ακοντισμού Θεοδώρα Αραμπατζή (21%).

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος, Μίλτος Τεντόγλου και η πρωταθλήτρια των 400 μ. εμπ. Άννα Κιαφα κατέκτησαν την κορυφή στην κατηγορία Κ20. Ο Τεντόγλου συγκέντρωσε το 25% της προτίμησης του κοινού έναντι του 22% του Γιώργου Τζατζιμάκη και το 15% του Θάνου Καλάκου. Πίσω από την Άννα Κιάφα (48%), ήταν η Σοφία Αλικανιώτη (16%) και η Αφροδίτη Μανιού (15%).

Ο Γιώργος Μηλιαράς και η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης-Κάλυμνος 2000, δύο παιδιά που ξεχώρισαν με την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Γκροσέτο, αναδείχθηκαν κορυφαίοι στην κατηγορία Κ18. Ο Μηλιαράς συγκέντρωσε το 27% των ψήφων και ακολούθησαν οι Χρήστος Φραντζεσκάκης (20%)  και Αλέξης Αργυρόπουλος (19%). Στα κορίτσια, την Καλύμνια Μαγκούλια (28%), διαδέχθηκαν οι Δόση (21%) και Μπαλαμούτη (19%).

Οι νικητές ανά κατηγορία θα βραβευθούν στην ετήσια γιορτή του ΣΕΓΑΣ, που θα γίνει τον επόμενο μήνα, προκειμένου να βραβευθούν οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες της χρονιάς.